Zamknij

Palermo. Odkrywamy słoneczną stolicę Sycylii

Nina Czochara
19.09.2018 16:16

Uliczki wypełnione wielobarwnym tłumem. Egzotyczny bazar pełen cytrusów. Place stale tętniące życiem. Choć o Palermo krąży wiele stereotypów (jak choćby ten związany z sycylijską mafią), warto zagubić się w jego uliczkach i zrozumieć, że nie ma takiego drugiego miasta na świecie.

Palermo
fot. Shutterstock

Palermo to stolica włoskiej Sycylii i najsłynniejsze miasto na wyspie położone w jej północno-zachodniej części. To właśnie tutaj znajduje się międzynarodowe lotnisko, dokąd przylatują turyści z różnych zakątków świata. Tutaj też najważniejsze zabytki miasta wznoszą się wśród nowoczesnych budynków i zatłoczonych ulic z egzotycznym bazarem Ballaro.

Palermo, założone przez Fenicjan w VIII w. p.n.e., liczy obecnie 650 tys. mieszkańców, co czyni je najludniejszym miastem na wyspie. Nic dziwnego, że stale tętni życiem i jest wiecznie wypełnione szmerem rozmów. Stolica Sycylii powinno być obowiązkowym punktem na turystycznej mapie włoskiej wyspy.

Spacer po Palermo: zwiedzanie zabytków miasta

Palermo jest prawdziwą mieszanką architektoniczno-kulturową. Chyba najbardziej charakterystyczną budowlą jest królująca nad starówką Cattedrale di Palermo, zajmująca miejsce dawnych zabudowań arabskich. Słynną Katedrę, ufundowaną w XII wieku i ozdobioną cennymi mozaikami, wieńczy XVIII-wieczna kopuła. Wielokrotnie przebudowywana Cattedrale di Palermo skupia w sobie wiele elementów pochodzących z różnych okresów. W stolicy warto zobaczyć też stojący w samym centrum miasta (i widniejący na liście UNESCO) średniowieczny kościół San Giovanni degli Eremiti, który ma wyraźne cechy architektury normańskiej i arabskiej. Iwaszkiewicz trafnie określił tę budowlę jako "pół kościół, pół meczet". Polski pisarz dodał również, że to "najosobliwsza świątynia świata, tonąca ze swoimi czerwonymi kopułami w ogrodzie pomarańczy i cytrynad". 

Katedra w Palermo
fot. Shutterstock/Katedra w Palermo

Wśród cennych zabytków Palermo trzeba wymienić XI-wieczny Palazzo dei Normanni, czyli rezydencję królewską z czasów Normanów, powstałą na dawnych fundamentach zamku arabskiego. Od lat powojennych budynek zajmowany jest przez parlament Sycylii. W mieście zachował się również XVII-wieczny, bogato zdobiony kościół San Giuseppe dei Teatini czy kaplica San Cataldo z XII stulecia, wzniesiona na tarasie. Łącznie, w całym Palermo, znajdziemy kilkadziesiąt świątyń w stylu gotyckim, barokowym i renesansowym.

Wielbiciele kultury powinni koniecznie odwiedzić Teatro Massimo – trzecią pod względem wielkości (zaraz po Paryżu i Wiedniu) operę w Europie. Ci, którzy szukają w Palermo kontaktu z zielenią i naturą, mogą wybrać się do miejscowego ogrodu botanicznego. Orto botanico di Palermo zajmuje powierzchnię 10 hektarów i jest największą tego typu atrakcją w całych Włoszech.

Zobacz także

Podziemne korytarze, czyli katakumby w Palermo

Wielbiciele mocnych wrażeń i niecodziennych widoków mogą odwiedzić katakumby przy klasztorze Kapucynów. W podziemnych korytarzach znajduje się około 8 tys. zmumifikowanych ciał ludzkich – to najliczniejsze tego typu zgromadzenie na świecie. Spacerując długimi korytarzami, można z bliska przyjrzeć się ciałom zmarłych mieszkańców Palermo – sektory w katakumbach podzielone są według płci i pozycji społecznej. W poszczególnych salach znajdują się ciała księży, zakonników, kupców, mieszczan w odświętnych strojach, jak również całych rodzin.

Najstarszą mumią jest ciało mnicha Silvestra da Gubbio zmarłego pod koniec XVI wieku, a najmniejszą ciało dwuletniej dziewczynki pochowanej na początku wieku XX wieku. Katakumby znajdują się przy Piazza Cappuccini, a wstęp kosztuje zaledwie 2 euro.

Mondello: wypoczynek na przepięknej plaży

Mondello to tak naprawdę willowa dzielnica na peryferiach miasta, do której mieszkańcy przyjeżdżają po to, aby nieco odpocząć od zgiełku stolicy i powylegiwać się na piasku. Miejscowość znajduje się około 11 km od Palermo – to zaledwie 15 minut drogi autobusem. Dawna wioska rybacka, a obecnie nadmorski kurort, szczyci się urokliwą plażą położoną pomiędzy dwoma klifami – Monte Gallo i Monte Pellegrino. Jak twierdzi wielu, to jedna z piękniejszych, piaszczystych plaż Sycylii, która ciągnie się na długości 2 kilometrów.

Mondello
fot. Shutterstock

Wypoczywających zachwyca lazurowy kolor wody, niemal biały piasek i otoczenie monumentalnych skał – niczym z obrazka. W szczycie sezonu trzeba jednak przygotować się na prawdziwe tłumy urlopowiczów, co nieco psuje wyjątkowy klimat tego miejsca. Mondello warto odwiedzić nie tylko ze względu na plażę, ale też urokliwe secesyjne kamienice przypominające o złotych latach miasteczka, które przypadły na wiek XIX.

Zobacz także

Palermo: pogoda i informacje praktyczne

Położenie: Palermo leży w północno-zachodniej części Sycylii, od strony Morza Tyrreńskiego
Lotnisko i komunikacja: W Palermo znajduje się międzynarodowe lotnisko Falcone-Borsellino. Najlepsza i najtańsza opcja dotarcia z lotniska do centrum Palermo jest podroż busem Prestia e Comande. Cena biletu wynosi niecałe 7 euro. W mieście jest dobrze rozwinięta sieć autobusów, którymi można przemieszać się po całym Palermo. Można także wziąć taksówkę (ok. 10 euro za zamknięcie drzwi i 2 euro za każdy kilometr) lub wypożyczyć samochód. Aby dostać się do najważniejszych miast Sycylii, w tym Katanii czy Trapanii, warto skorzystać z pociągu. 
Waluta:­­ Na Sycylii, jak w całych Włoszech, obowiązującą walutą jest euro.
Pogoda w Palermo. Kiedy warto lecieć?
Sycylia ma typowy klimat śródziemnomorski z łagodną zimą (z minimalną temperaturą 15˚C w ciągu dnia) oraz długim, częściowo gorącym latem. Najlepszym okresem na wyjazd – dla zwolenników łagodniejszych temperatur oraz mniejszych tłumów, jest kwiecień (ok. 19˚C) i maj (23˚C) lub połowa września i październik, kiedy średnie temperatury w ciągu dnia sięgają ok. 23-25˚C. Jeśli jednak uwielbiamy upały, to powinniśmy zaplanować wakacje w Palermo na lipiec, sierpień lub początek września. Wówczas temperatury w ciągu dnia sięgają nawet 30˚C, a woda w Morzu Śródziemnym ma około 25˚C.

Zobacz także

Zobacz także

Przeczytaj także:

• Wenecja: miasto, w którym warto się zgubić

• Neapol: 5 powodów, aby odwiedzić to miasto

• Sardynia: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

___

RadioZET.pl/NC