Zamknij

Park Narodowy Jezior Plitwickich: chorwacki klejnot przyrody

Nina Czochara
15.02.2019 15:53

Zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to spacer pośród 16 jezior, 90 wodospadów i urzekającej swym pięknem zielonej scenerii. Ten przepiękny zakątek Chorwacji został doceniony przez samo UNESCO i wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. Kto chociaż raz zobaczył Jeziora Plitwickie, z pewnością będzie chciał tutaj wrócić.

Park Narodowy Jezior Plitwickich
fot. Fotolia

Park Narodowy Jezior Plitwickich położony jest w środkowej części Chorwacji, niedaleko wschodniej granicy z Bośnią i Hercegowiną. Na powierzchni 200 hektarów parku, założonego w 1949 roku, znajduje się 16 jezior położonych na różnych wysokościach i około 90 mniejszych i większych wodospadów. Na miejscu czeka sieć dobrze oznakowanych ścieżek i kładek, które ułatwiają poznawanie i odkrywanie piękna tutejszej przyrody. A zdecydowanie jest co odkrywać.

Jeziora Plitwickie: perła UNESCO

Jeziora Plitwickie dzielą się na dwa zespoły połączonych kaskadowo zbiorników, których łączna długość wynosi ponad 8 kilometrów. Wypełniająca jeziora woda ma kolor od błękitnego po ciemnozielony i nieustannie się zmienia, a wszystko za sprawą żyjących tam bakterii i rozpuszczonych w wodzie minerałów. Jeziora Górne to 11 szmaragdowych zbiorników, wśród których największy i najpopularniejszy jest Kozjak – ma powierzchnię 80 hektarów i niecało 50 metrów głębokości. Jeziora Dolne położone są niżej, w głębokiej i wąskiej dolinie. Różnica wysokości między najwyżej i najniżej położonymi zbiornikami wynosi 135 metrów.

Jeziora Plitwickie
fot. Shutterstock

Jeziora Plitwickie oddzielone są od siebie trawertynowymi groblami, na których z kolei tworzą się niesamowite wodospady – łącznie jest ich aż 90! Najbardziej efektywnie prezentuje się Veliki slap – kaskada tego wodospadu ma aż 80 metrów, a otoczenie wapiennych klifów dodaje uroku temu miejscu. Na terenie parku znajdują się również jaskinie – największe z nich to Supljara (70 metrów) i Golubinjaca (160 metrów).

Jeziora Plitwickie - wodospady
fot. Shutterstock

W 1979 Park Narodowy Jezior Plitwickich znalazł się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zdecydowanie słusznie, o czym świadczy ogromna liczba odwiedzających i powracających do tego miejsca.

Zobacz także

Zobacz także

Zwiedzanie parku: popularne trasy

Park narodowy wokół Jezior Plitwickich jest niezwykle popularną atrakcją turystyczną Chorwacji. W miesiącach letnich każdego roku przyjeżdża tu kilka tysięcy osób dziennie. Między tarasowo usytuowanymi jeziorami, połączonymi licznymi strumieniami oraz wodospadami, znajdują się liczne szlaki turystyczne. Łącznie szlaki mają 22 kilometry długości.

Trasy przygotowane są i oznakowane tak, aby dostosować ich stopień trudności do indywidualnych możliwości turystów: najkrótsze z nich zajmują do 2 godzin, najdłuższe do 8 godzin wędrówki. Niedozwolone jest jednak opuszczanie oznakowanych ścieżek, a także biwakowanie, łowienie ryb czy kąpiel w jeziorach. Turyści odwiedzający park mogą spacerować między jeziorami i kaskadami po specjalnych kładkach, na tyle wąskich, żeby mieli wrażenie chodzenia po wodzie. Zwiedzanie parku ułatwia statek i kolejka turystyczna (wliczone w cenę wstępu). Warto przyjechać tu o wczesnej godzinie, gdy jeszcze nie ma tłumów.

Jeziora Plitwickie w Chorwacji
fot. Shutterstock
  • Zwiedzanie najlepiej zacząć od Jezior Górnych. Z parkingu należy udać się oznakowanym szlakiem do przystani przy jeziorze Kozjak, skąd turystów zabiera elektryczna łódź na drugą stronę jeziora. W tym punkcie rozpoczynają się różne szlaki.
  • Proponowane trasy zwiedzania znajdują się na wielkich tablicach przy parku oraz na stronie internetowej Parku Narodowego Jezior Plitwickich.
  • Mapa Jezior Plitwickich wraz z zaznaczonymi orientacyjnymi punktami (również w języku polskim) podawana jest wraz z zakupionymi biletami wstępu przy kasach.

Zobacz także

Jeziora Plitwickie: cennik i godziny otwarcia

Park Narodowy Jezior Plitwickich otwarty jest przez cały rok. Aby w pełni odkryć bogactwa Jezior Plitwickich, warto poświęcić niemal cały dzień na zwiedzanie. Odwiedzający mogą wejść na teren parku od 8.00 – 16.00.

Jeziora Plitwickie
fot. Pixabay

Ceny biletów do Parku Narodowego Jezior Plitwickich:

  • Sezon wysoki (1.07-31.08) oraz (1.6-30.06 oraz 1.09-30.09): bilet jednodniowy kosztuje 250 HRK do godz. 16.00 (ok. 145 zł) i 150 HRK (ok. 87 zł) po godz. 16.00. Dla dzieci i młodzieży do 18 roku ceny wynoszą kolejno 120 HRK (ok. 70 zł) i 70 HRK (ok. 50 zł). 
  • Sezon niski (1.4-31.5 oraz 1.10-31.10): bilet dla osoby dorosłej to koszt 100 HRK (ok. 60 zł), a dla dzieci i młodzieży jest o połowę taniej – 50 HRK (ok. 30 zł).
  • Poza sezonem (1.01-31.03 oraz 1.11-31.2): bilet dla osoby dorosłej kosztuje 60 HRK (ok. 35 zł), a dla dzieci i młodzieży do 18 lat – 30 HRK (ok. 18 zł). 

Bilety wstępu - dodatkowe informacje:

  • W cenie biletu wstępu możecie korzystać ze statków pływających po jeziorach oraz pociągów drogowych, kursujących wzdłuż jezior (dostępne w określonych godzinach).
  • Z większości chorwackich kurortów do Parku Narodowego Jezior Plitwickich organizowane są wycieczki. Koszt takiej wyprawy z Zadaru wraz z przewodnikiem i wstępem to ok. 300 zł.
  • Na teren Parku można wejść jednym z trzech przygotowanych wejść, przy których urządzone są obszerne parkingi. Cena za parking dla samochodu osobowego to 7 HRK za godzinę (ok. 4 zł).

Zobacz także

Zobacz także

___

RadioZET.pl/NC