Zamknij

Popularna stolica europejska wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h

31.08.2021 10:48
Paryż. Stolica Francji wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h
fot. SHUTTERSTOCK

Władze Paryża poinformowały, że od poniedziałku (30 sierpnia) samochody mogą poruszać się z maksymalną prędkością 30 km/godz. Tym samym stolica Francji stała się jednym z niemal 200 miast w całym kraju, w których obowiązuje podobny limit.

Podobne prawo drogowe obowiązuje już między innymi w Grenoble, Montpellier i Tuluzie - przypomina francuski dziennik "Le Figaro".

Paryż. Stolica Francji wprowadza ograniczenie prędkości do 30 km/h

Decyzja została podjęta w trosce o bezpieczeństwo na ulicach i środowisko. Ograniczenie nie będzie dotyczyć większych arterii, jak na przykład Pola Elizejskie. W tego typu miejscach będzie można poruszać się z prędkością do 50 km/godz.

Paryski ratusz podaje, że elementy sygnalizacji drogowej zostały odpowiednio zmodyfikowane, a fotoradary zainstalowane. Dziennik "Le Figaro" jednak zwrócił uwagę, że do poniedziałku w rzeczywistości w całym mieście zainstalowano jedynie pięć radarów mierzących prędkość.

Według danych opublikowanych na internetowej stronie miasta 59 proc. Paryżan pozytywnie opowiada się za zmianą, choć w mediach wielu mieszkańców stolicy ją krytykuje.

Kierowcy aut dostawczych obawiają się wydłużenia dostaw do klientów, a taksówkarze ostrzegają, że nowe prawo zwiększy ceny przejazdów i zaszkodzi branży.

RadioZET.pl/PAP