Zamknij

Co dziesiąty lot z lotniska w Paryżu odwołany. Ważny apel do pasażerów

01.07.2022 09:00
Lotnisko Roissy-Charles de Gaulle w Paryżu
fot. Shutterstock

Jedno z największych lotnisk w Europie – Roissy-Charles de Gaulle w Paryżu – zmaga się ogromnymi utrudnieniami. Około 10 procent lotów z tego portu lotniczego zostało odwołanych w czwartek (30 czerwca) z powodu strajków pracowników – przekazał rzecznik operatora lotniska (ADP). Dodał, że w piątek należy się spodziewać podobnej liczby anulowanych rejsów. 

W ostatnich tygodniach porty lotnicze zmagają się z ogromnymi utrudnieniami. W Amsterdamie, Brukseli, Londynie, Hiszpanii, Portugalii czy w Izraelu, gdzie pasażerowie stoją w wielogodzinnych kolejkach do bramek bezpieczeństwa, loty są opóźnione lub całkowicie odwoływane. To m.in. efekt braków kadrowych oraz strajków pracowników linii lotniczych i portów, którzy domagają się wyższych wynagrodzeń i lepszych warunków pracy. 

Problemy ma również znane paryskie lotnisko Roissy-Charles de Gaulle, gdzie również organizowane są akcje protestacyjne. Władze portu ostrzegają pasażerów przed możliwymi zakłóceniami. 

Strajk na lotnisku w Paryżu. Odwołali już co dziesiąty lot

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika operatora lotniska (ADP), 30 czerwca został odwołany co dziesiąty lot z lotniska Roissy-Charles de Gaulle. Utrudnienia są wywołane strajkami pracowników między innymi na tle warunków zatrudnienia. 1 lipca należy spodziewać się podobnej liczby anulowanych rejsów. 

Z powodu planowanych demonstracji ruch drogowy wokół lotniska może być utrudniony, dlatego zaleca się, by pasażerowie dojeżdżali na nie w piątek pociągami – dodano.

Zaznaczono, że utrudnienia nie dotkną lotniska Orly – drugiego pod względem liczby obsługiwanych pasażerów portu lotniczego aglomeracji Paryża.

W czwartek 30 czerwca strajkowali tylko pracownicy ADP, w piątek 1 lipca mają do nich dołączyć pracownicy linii lotniczych i innych przedsiębiorstw związanych z obsługą ruchu lotniczego.

To kolejne protesty pracowników branży lotniczej, którzy domagają się wyższych płac i lepszych warunków pracy – komentuje Agencja Reutera. Do zakłócających obsługę pasażerów strajków dochodziło w ostatnim czasie na wielu lotniskach w Europie.

Jako jedną z ich przyczyn podaje się zazwyczaj liczne zwolnienia w branży podczas pandemii COVID-19. Teraz, gdy ruch lotniczy wraca do poziomu sprzed pandemii, odczuwany jest niedobór pracowników. 

Źródło: PAP