Zamknij

Linia lotnicza zapłaci pasażerowi 300 tys. zł odszkodowania. Wszystko przez gorącą herbatę

21.04.2021 11:46
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Linie Turkish Airlies muszą zapłacić 17-letniemu pasażerowi gigantyczne odszkodowanie w wysokości 65 tys. euro, czyli równowartość niemal 300 tys. złotych. Wszystko z powodu feralnego lotu, podczas którego jeden z członków załogi przypadkowo wytrącił z ręki nastolatka gorącą herbatę. 

Do incydentu doszło w 2017 roku w czasie rejsu linii lotniczej Turkish Airlines z Dublina do Stambułu. Pokrzywdzonym był wówczas 13-letni Emre Karakaya, który został podczas lotu poparzony gorącą herbatą. Po czterech latach od tego przykrego zdarzenia sąd w Dublinie stanął po stronie młodego pasażera. Turecki przewoźnik musi teraz wypłacić gigantyczne odszkodowanie. 

300 tys. zł odszkodowania za oblanie pasażera herbatą

Jak podaje "The Irish Times", w czasie lotu jeden z członków załogi wytrącił z ręki 13-latka kubek z gorącą herbatą. W wyniku tego zdarzenia nastolatek doznał licznych poparzeń prawej nogi. Pozew do sądu złożyła matka pokrzywdzonego. 

W oświadczeniu kobieta podała, że chociaż poparzenia na nodze jej syna zagoiły się po mniej więcej trzech tygodniach, to pozostała mu bardzo duża blizna. Właśnie z tego powodu domagała się od tureckiej linii odszkodowania. 

Ostatecznie obie strony doszły do porozumienia. Sąd w Dublinie zadecydował, że linia Turkish Airlines musi zapłacić obecnie 17-letniemu już Emre Karakaya odszkodowanie w wysokości 65 tys. euro, czyli równowartość niemal 300 tys. złotych.

Jak przypomina portal "Fly4free", w 2019 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że w myśl przepisów konwencji montrealskiej linie lotnicze są odpowiedzialne za wszelkie urazy pasażerów, których doznają oni podczas lotu samolotem. Wyjątek stanowią sytuacje, w których linia jest w stanie udowodnić, że do zdarzenia doszło z winy podróżującego. 

Źródło: The Irish Times, Fly4free.pl