Zamknij

Pasażer ukrył się w podwoziu samolotu. Przetrwał 2,5 godziny niebezpiecznej podróży na gapę

29.11.2021 11:04
American Airlines - samolot
fot. Shutterstock

26-letni pasażer z Gwatemali przeleciał ponad 16 tys. kilometrów przyczepiony do podwozia samolotu linii American Airlines. Po wylądowaniu w Miami mężczyzna został przekazany amerykańskim urzędnikom imigracyjnym i przewieziony do szpitala.

Amerykańska agencja celna i ochrony granic potwierdziła incydent w oświadczeniu nadanym przez stację telewizyjną WTVJ. W sieci opublikowano nagranie wideo ukazujące mężczyznę na międzynarodowym lotnisku w Miami krótko po wylądowaniu samolotu. 26-latek miał ogromne szczęście, bo całe zdarzenie mogło skończyć się tragicznie. 

Pasażer przeżył lot do Miami ukryty w podwoziu samolotu

"Funkcjonariusze amerykańskiej służby celnej i ochrony granic (CBP) na międzynarodowym lotnisku w Miami zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który próbował uniknąć kontroli, w przedziale podwozia samolotu przylatującego z Gwatemali w sobotę rano" – czytamy w oświadczeniu CBP.

"Mężczyzna został przejęty przez służby ratownictwa medycznego i przewieziony do szpitala w celu oceny medycznej" – dodała agencja, podkreślając, że "ten incydent pozostaje przedmiotem dochodzenia".

Film na Instagramie pokazuje pasażera siedzącego na płycie lotniska obok samolotu. 26-latek wygląda na oszołomionego, jednak nie widać, aby odniósł jakiekolwiek obrażenia.

American Airlines wydały oświadczenie, że ich lot 1182 z Gwatemali do Miami przyleciał wkrótce po 10 rano czasu lokalnego i "został przyjęty przez organy ścigania z powodu problemów z bezpieczeństwem". Linia lotnicza nie podała żadnych dalszych szczegółów, poza tym, że pomaga w dochodzeniu. Podróż z Gwatemali do Miami to lot trwający nieco ponad 2,5 godziny.

Mieszkańcy Gwatemali stanowią dużą część z około 1,7 miliona migrantów zatrzymanych lub wydalonych przez amerykańskich agentów granicznych w ciągu ostatniego roku, wielu z nich to mieszkańcy Ameryki Środkowej uciekający przed brutalnymi gangami i straszliwym ubóstwem.

Adwokat imigracyjny Angel Leal powiedział WTVJ, że gwatemalski pasażer na gapę zostanie zatrzymany przez CBP w obliczu nakazu przyspieszonej deportacji.

Federalna Administracja Lotnictwa odmówiła komentarza w sprawie sobotniego incydentu. Według FAA od 1947 r. 129 osób próbowało schować się w przedziałach podwozia lub innych częściach samolotów na całym świecie. Według agencji 100 zmarło z powodu obrażeń.

W jednym z takich incydentów w kwietniu 2014 r. 16-letni chłopiec, który uciekł z domu, przeżył pięć godzin w otworze kołowym odrzutowca, lecącego z Kalifornii na Hawaje.

Źródło: PAP