Zamknij

Paszport covidowy w Polsce przed wakacjami? Ma umożliwić podróże i wyjście do kina

13.04.2021 08:05
Pokład samolotu
fot. Shutterstock

Unia Europejska chce do 25 czerwca wprowadzić tzw. paszport covidowy. Dokument ten ma ułatwiać wyjazdy zagraniczne, a także korzystanie z kin czy stadionów. "Rzeczpospolita" informuje, że Polska uczestniczy w procesie, który ma doprowadzić do wprowadzania w tym terminie zaświadczeń cyfrowych.

Paszport covidowy, nazywany Cyfrowym Zielonym Certyfikatem, mają dostawać osoby, które są zaszczepione podwójną dawką szczepionki, przechorowały już Covid-19 lub mają negatywny wynik testu. Dzięki takiemu dokumentowi nie trzeba będzie m.in. odbywać kwarantanny, która obecnie paraliżuje podróżowanie. 

Paszport covidowy: jak będzie działał?

"Rzeczpospolita" zauważa, że kraje UE chcą wprowadzić "paszport covidowy" dla swoich obywateli przed wakacjami, by umożliwić swobodniejsze i bezpieczniejsze wyjazdy osobom zdrowym. Rozważane są również inne ułatwienia. 

– Z paszportem covidowym są wiązane znacznie większe nadzieje niż tylko swobodne podróżowanie. Tak jak w Izraelu czy Nowym Jorku również w Polsce taki dokument mógłby otwierać zaszczepionym wejścia do kin, teatru, na stadiony, co miałoby ogromne znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa i ożywienia gospodarki – wyjaśnia gazeta.

Wprowadzeniem paszportu covidowego są zainteresowane szczególnie kraje żyjące z turystyki, takie jak Turcja, Hiszpania, Grecja czy Chorwacja. A co na to Polska?

– Jesteśmy gotowi wydawać takie certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenia Komisji Europejskiej – przekazał w rozmowie z „Rz” urzędnik z kancelarii premiera.

Sam Mateusz Morawiecki zapytany na czwartkowej konferencji, kiedy będziemy mogli swobodnie podróżować po Europie z takim certyfikatem, przyznał, że "rozmowy na poziomie UE prowadzone są na etapie wstępnym", a problemem jest dostępność szczepień. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziennikarzy "Rz", że "Polska bierze aktywny udział w procesie, który zakłada wprowadzenie i uruchomienie do 25 czerwca 2021 systemu wzajemnie uznawanych zaświadczeń cyfrowych".

Źródło: Rzeczpospolita, PAP