Zamknij

Paszport szczepionkowy: od kiedy i jak będzie wyglądał? Komisarz KE podał szczegóły

30.03.2021 09:03

Paszport zdrowotny z informacjami o szczepieniach i przeciwciałach wytwarzanych przeciwko koronawirusowi ma pojawić się w całej Unii Europejskiej jeszcze przed wakacjami. – Taki dokument nie będzie obowiązkowy, ale chcemy, by funkcjonował od 15 czerwca – powiedział komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. Po raz pierwszy zaprezentowano też, jak paszport szczepionkowy będzie wyglądał. 

Paszport szczepionkowy w UE
fot. Shutterstock

Paszport szczepionkowy, choć wzbudza wiele kontrowersji, ma umożliwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w czasie pandemii Covid-19. Już w połowie marca informowaliśmy, że projekt tego dokumentu jest już gotowy. Teraz podano wstępną datę jego wprowadzenia.  

Paszport, tzw. Cyfrowy Zielony Certyfikat, ma być "zharmonizowany na szczeblu europejskim” – zapewnił Breton w niedzielę w wywiadach dla stacji RTL i LCI oraz dziennika „Le Figaro”.

Paszport szczepionkowy od 15 czerwca?

Według komisarza KE paszport – zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej – powinien być wprowadzony od 15 czerwca.

Jak twierdzi Breton, dokument ten będzie zawierał informacje dotyczące rodzaju przyjętej szczepionki oraz czy dana osoba przechorowała już Covid-19 i posiada przeciwciała. 

"Cyfrowy Zielony Certyfikat" może być potrzebny nie tylko w czasie podróży (przy korzystaniu z samolotu), ale też w przypadku brania udziału w imprezach masowych lub przebywania w niektórych miejscach użyteczności publicznej.

– W przypadku braku [paszportu zdrowotnego] wymagany będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa – uważa komisarz Komisji Europejskiej.

Thierry Breton obiecał, że Unia Europejska otrzyma 360 mln dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi pod koniec trzeciego kwartału, a także 420 mln w połowie lipca. 

– Europa osiągnie zbiorową odporność na koronawirusa około 14 lipca – powtórzył swoje poprzednie zapewnienia Breton.

Zobacz także

"Cyfrowy Zielony Certyfikat": jak będzie działać?

Paszport szczepionkowy będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej i ma zawierać numer tradycyjnego paszportu oraz kod QR (gwarantujący bezpieczeństwo i autentyczność certyfikatu). 

Thierry Breton zaprezentował wzór tego dokumentu w trakcie rozmowy z francuską telewizją RTL. W takiej wersji "zielony certyfikat" zostanie udostępniony w całej Unii Europejskiej.

Komisja Europejska już wcześniej podkreślała, że paszport nie może być powodem dyskryminowania osób, które nie zostały zaszczepione – właśnie temu służyć będzie zamieszczanie tam danych o przeprowadzonych testach lub statusie ozdrowieńca.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

loader

Źródło: Radio ZET/PAP