Zamknij

Paszporty covidowe będą miały krótszy okres ważności? Komisja Europejska chce takich zmian

25.11.2021 15:50
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Komisja Europejska zaproponowała skrócenie czasu ważności unijnych certyfikatów Covid, nazywanych potocznie paszportami covidowymi. Dokument taki ma być ważny do 9 miesięcy od momentu pełnego zaszczepienia przeciw COVID-19. 

Unijny certyfikat Covid, nazywany paszportem covidowym, umożliwia swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii. Dokument ten mogą pobrać osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, przechorowały koronawirusa lub otrzymały negatywny wynik testu (czas ważności certyfikatu to wówczas 48 godzin).

Do tej pory paszport covidowy był ważny przez 12 miesięcy od przyjęcia drugiej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – pierwszej i jedynej dawki). Teraz Komisja Europejska chce skrócenia okresu ważności takiego certyfikatu. 

KE chce skrócenia ważności paszportów covidowych

Propozycję zmian w paszportach covidowych przedstawił w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

– Od początku pandemii Komisja aktywnie poszukiwała rozwiązań gwarantujących bezpieczny swobodny przepływ osób w skoordynowany sposób. W związku aktualnym rozwojem sytuacji i dowodami naukowymi proponujemy przyjęcie przez Radę nowego zalecenia. (...) Naszym głównym celem jest uniknięcie stosowania różnych środków w całej UE – powiedział unijny urzędnik.

Zwrócił on uwagę, że sytuacja epidemiczna w UE jest niestabilna, a niektóre państwa członkowskie na własną rękę podejmują decyzje o wdrażaniu dodatkowych środkach w zakresie zdrowia publicznego, w tym podawania przypominających dawek szczepionki.

Wyjaśniając, dlaczego KE zdecydowała się skrócić okres ważności certyfikatów Covid właśnie z 12 do 9 miesięcy, Reynders przypomniał, że według wytycznych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu. 

Komisarz UE Zadeklarował jednocześnie, że paszporty covidowe osób zaszczepionych dodatkową dawką preparatu na Covid-19 nie będą na razie miały terminu ważności. Zastrzegł jednak, że może się to zmienić.

Komisja Europejska chce, by nowe zasady zaczęły obowiązywać od 10 stycznia 2022 roku. 

Trzecia dawka szczepionki przedłuży ważność certyfikatu

Przypomnijmy, że w połowie listopada polskie ministerstwo zdrowia ogłosiło, że unijny  certyfikat covidowy zostanie przedłużony dla wszystkich, którzy przyjmą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19. Dokument ten będzie ważny przez kolejne 365 dni od daty przyjęcia trzeciej dawki (lub drugiej w przypadku Johnson&Johnson).

Dotychczas przyjęcie przypominającej dawki szczepienia nie było odnotowywane w certyfikacie, bo ta kwestia jeszcze nie jest uregulowana na poziomie UE. Podobnie jak po przyjęciu drugiej dawki (lub jednej przypadku szczepionki J&J), tak i teraz dokument ten będzie dostępny dla pacjentów w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz aplikacji m-obywatel.

Źródło: PAP (Artur Ciechanowicz), Money.pl, gov.pl