Zamknij

Jest ostateczna decyzja ws. paszportów covidowych. Zmiany wejdą w życie od lipca

28.06.2022 15:15

Rada UE podjęła ostateczną decyzję w sprawie ważności unijnych certyfikatów Covid. Zgodnie z zapowiedziami obowiązujące przepisy umożliwiające działanie paszportu covidowego zostają przedłużone do 30 czerwca 2023 roku. Jeśli sytuacja epidemiczna na świecie na to pozwoli, rozporządzenie będzie można uchylić wcześniej.

Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Unijne certyfikaty Covid (potocznie paszporty covidowe) zostały wprowadzone na terenie Unii Europejskiej na początku lipca 2021 roku i miały umożliwiać swobodne przemieszczanie się wewnątrz krajów Wspólnoty. 

Pierwotnie certyfikat miał obowiązywać jedynie przez rok, do 30 czerwca 2022 roku. Na wniosek Komisji Europejskiej Parlament Europejski i państwa członkowskie zgodziły się, że ten dokument powinien funkcjonować rok dłużej. O porozumieniu dotyczącym przedłużenia paszportów covidowych informowaliśmy w połowie czerwca, ale dopiero teraz zostało ono formalnie potwierdzone. 

Paszport covidowy przedłużony do 30 czerwca 2023 roku

W komunikacie podano, że poprzez przedłużenie ważności unijnych certyfikatów ustawodawcy europejscy chcą zagwarantować obywatelom Europy swobodę poruszania się po krajach, które zachowały restrykcje wjazdowe. 

To, że ważność paszportów covidowych została wydłużona o rok, nie oznacza, że nie będzie można usunąć ich wcześniej. Jeżeli sytuacja pandemiczna na to pozwoli, rozporządzenie będzie można uchylić w dowolnym momencie.

– Przedłużenie rozporządzenia zapewni, że podróżni z UE, a także z krajów trzecich przyłączeni do systemu będą mogli nadal korzystać z unijnego cyfrowego certyfikatu Covid w przypadku podróży na terenie Unii w państwach członkowskich, w których wymagane są te zaświadczenia. Jeżeli pozwoli na to sytuacja zdrowotna, rozporządzenie można również uchylić wcześniej – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Radę UE.

Oprócz tego, zgodnie z decyzją podjętą we wtorek przez państwa członkowskie, do 31 grudnia 2022 r. Komisja Europejska ma zaprezentować szczegółowe sprawozdanie z działania certyfikatu. Sprawozdaniu temu mogą towarzyszyć wnioski ustawodawcze umożliwiające nową ocenę konieczności uchylenia lub utrzymania certyfikatu w zależności od rozwoju sytuacji zdrowotnej. Dodatkowo rozszerzona zostanie pula uznawanych testów antygenowych, a status "ozdrowieńca" można będzie uzyskać po zrobieniu testu antygenowego.

Już wcześniej Parlament Europejski informował, że negocjatorzy uzgodnili, że państwa członkowskie powinny powstrzymać się od nakładania dodatkowych ograniczeń dotyczących swobodnego przemieszczania się posiadaczy unijnego certyfikatu. Ustalono, że państwa Unii Europejskiej będą mogły to zrobić tylko wtedy, gdy takie ograniczenia są konieczne, proporcjonalne i niedyskryminacyjne w celu ochrony zdrowia publicznego.

loader