Zamknij

Problemy z paszportami covidowymi. Wstrzymano wydawanie certyfikatów dla zaszczepionych dawką przypominającą

06.12.2021 10:44
Paszport covidowy
fot. Shutterstock

Wstrzymano wydawanie certyfikatów covidowych po przyjęciu dawki przypominającej. Opcja ta będzie dostępna dopiero za dwa tygodnie. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny – podało Centrum e-Zdrowia.

Unijny Certyfikat Covid (tzw. paszport covidowy) ma umożliwiać swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej w czasie pandemii. Dokument ten mogą pobrać osoby, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, przechorowały koronawirusa lub otrzymały negatywny wynik testu (czas ważności certyfikatu to wówczas 48 godzin).

Pierwotnie unijny certyfikat COVID-19 miał być ważny przez 12 miesięcy po przyjęciu pełnej dawki szczepienia (dwóch lub jednej w przypadku J&J). Do tej pory wszystko działało bez większych problemów. Zamieszanie wywołało jednak pojawienie się dawek przypominających szczepionek przeciwko Covid-19, które wprowadzone do systemu, nie przedłużają ważności paszportów. Właśnie dlatego polskie ministerstwo zdrowia podjęło decyzje o zawieszeniu od 3 grudnia na dwa tygodnie generowania nowych unijnych certyfikatów (UCC). 

Nowe certyfikaty covidowe po dawce przypominającej

Początkowo resort zdrowia wstrzymał wydawanie certyfikatów jedynie osobom, które zostały zaszczepione jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson. Okazało się bowiem, że na poziomie Unii Europejskiej nie funkcjonuje obecnie żadne rozwiązanie techniczne, które u zaszczepionych jednodawkowym J&J rozpoznawałoby drugą dawkę jako dawkę przypominającą. System uznaje ją jako drugą dawkę i generuje certyfikat dopiero po 14 dniach. W efekcie osoby uznane wcześniej za w pełni zaszczepione teraz muszą odczekać dwa tygodnie, by znów mieć taki status.

Ostatecznie, z powodu problemów związanych również z trzecią dawką, Centrum e-Zdrowia poinformowało o wstrzymaniu wydawania nowych certyfikatów wszystkim osobom, które przyjęły dawkę przypominającą (bez względu na rodzaj przyjętego szczepienia). 

– Generowanie Unijnych Certyfikatów Covid dla osób zaszczepionych dawką przypominającą zostało wstrzymane i będzie dostępne za dwa tygodnie. Do tego czasu osoby zaszczepione pełną dawką mogą posługiwać się dotychczasowym certyfikatem, który nadal jest ważny – podano w komunikacie Centrum e-Zdrowia.

"Certyfikaty ze szczepienia podstawowego jest nadal ważny i możliwy ponownie do pobrania" – zapewniono.

Jak wynika z komunikatu, za dwa tygodnie planowane jest uruchomienie na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) funkcjonalności pozwalającej na pobranie UCC zarówno dla pełnego szczepienia podstawowego, jak też UCC dla dawki przypominającej.

Dawka przypominająca. Co zrobić, gdy wybieramy się w podróż?

Przed pójściem na trzecią dawkę szczepienia warto pobrać dotychczasowy Unijny Certyfikat Covid z Internetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl). QR kod zamieszczony na „starej” wersji paszportu covidowego jest nadal ważny i jesteśmy uznawani za w pełni zaszczepionych. 

Centrum e-Zdrowia podało, że pacjent, po szczepieniu dawką przypominającą, na życzenie powinien otrzymać UCC ze szczepienia podstawowego.

W przypadku osób po szczepieniu preparatem dwudawkowym – Pfizer, Astra Zeneca, Moderna – przez najbliższe dwa tygodnie można po dawce przypominającej (trzeciej) otrzymać na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia. Centrum e-Zdrowie poinformowało jednocześnie, że UCC ten jest nadal ważny i można się nim posługiwać np. podczas wyjazdu zagranicę. Natomiast za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta takie osoby znajdą oba certyfikaty - wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny od razu po szczepieniu.

Z kolei w przypadku osób po szczepieniu preparatem Johnson & Johnson dawką przypominającą, pacjenci otrzymają na życzenie w punkcie szczepień wydruk Unijnego Certyfikatu Covid poświadczający przyjęcie pełnej dawki szczepienia podstawowego. UCC w tym przypadku jest także nadal ważny. Za dwa tygodnie na Internetowym Koncie Pacjenta takie osoby znajdą oba certyfikaty - wydany po pełnym zaszczepieniu i wydany po przyjęciu dawki przypominającej, który będzie ważny po 14 dniach od daty przyjęcia szczepienia.

Centrum e-Zdrowia przestrzega, że z uwagi na dynamiczną sytuację epidemiologiczną zarówno państwa członkowskie, jak i państwa trzecie, które dołączyły do systemu UCC, mogą wprowadzać indywidualne ograniczenia z zakresu zdrowia publicznego i obostrzenia w ruchu transgranicznym. Dlatego też należy każdorazowo sprawdzać aktualne wymogi stawiane przez dany kraj, aby uniknąć problemów podczas podróży.

Źródło: PAP, gov.pl, Gazeta Wyborcza