Zamknij

Petersburg - najważniejsze atrakcje turystyczne, historia i ciekawostki

12.07.2021
Aktualizacja: 12.07.2021 16:20

Sankt Petersburg - takiej podróży się nigdy nie zapomina. Największe atrakcje turystyczne Petersburga, zabytki, historia i ciekawostki

Petersburg - najważniejsze atrakcje turystyczne, historia i ciekawostki
fot. Shutterstock

Petersburg ma do zaoferowania podróżnikom prawdziwe bogactwo atrakcji i doświadczeń, od spektakularnych cesarskich pałaców po ekscentryczne i absorbujące muzea, od rejsów łodzią po majestatycznych rzekach i kanałach miasta po spacery śladami literackich i artystycznych mistrzów Petersburga.

Petersburg - historia

Petersburg położony u ujścia rzeki Newy nad brzegiem Zatoki Fińskiej jest drugim co do wielkości miastem Rosji po Moskwie. Założony przez Piotra Wielkiego w 1703 roku przez wieki był stolicą Imperium Rosyjskiego. Później zmieniono nazwę na Leningrad, zanim przywrócono pierwotną nazwę w 1991 roku. Miejscowi mieszkańcy często nazywają miasto jego skróconą nazwą Piter.

Wszyscy, od artystów i architektów po kompozytorów, naukowców i pisarzy, zostali przyciągnięci do jego brzegów. To zmieniło miasto w kulturalną potęgę, z fantastycznymi kolekcjami sztuki, które można znaleźć obok bogatych oper, w których odbywa się światowej klasy balet i przedstawienia teatralne.

Nazywany „Miastem Białych Nocy” ze względu na niekończące się letnie dni, Sankt Petersburg i jego zaskakująca liczba muzeów, historycznych atrakcji turystycznych i pałaców są warte zobaczenia o każdej porze roku.

Petersburg – atrakcje

Muzeum Faberge

To wspaniałe muzeum mieści się w oszałamiającym Pałacu Szuwałowa, w którym znajduje się najobszerniejsza kolekcja dzieł słynnego rosyjskiego jubilera Petera Carla Faberge, od którego pochodzi nazwa.

Zawiera ponad 4000 dzieł sztuki, wyrafinowane pokoje i galerie prezentują wszystko, od porcelany i obrazów po misternie rzeźbione i bogato zaprojektowane przedmioty z brązu, srebra i złota.

Niewątpliwą atrakcją muzeum jest dziewięć cesarskich pisanek, które sam Faberge stworzył dla Aleksandra III i Mikołaja II – dwóch ostatnich rosyjskich carów. Przyozdobione klejnotami mienią się i błyszczą w świetle oraz wykazują wykwintne i wyszukane rzemiosło.

Klasztor Aleksandra Newskiego

Rozciągnięty na rozległym terenie klasztor Aleksandra Newskiego jest jednym z najważniejszych duchowych ośrodków Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego i jest używany do dziś. Założony przez Piotra Wielkiego w 1710 r., znajduje się w miejscu, w którym Aleksander Newski – były książę, a obecnie patron miasta – podobno pokonał Szwedów w bitwie w 1240 r.

Muzeum Sztuki Współczesnej Erarta

Jeśli interesuje Cię współczesna sztuka rosyjska, to Muzeum Erarta jest miejscem, do którego musisz się udać, jego obszerna kolekcja znajduje się na pięciu piętrach w ogromnym budynku na Wyspie Wasiljewskiej. Obejmujące około 2800 dzieł sztuki, rozległe galerie są domem dla grafik, instalacji i rzeźb, z mnóstwem obrazów również na wystawie. Oprócz wspaniałej stałej kolekcji muzeum regularnie organizuje również wystawy czasowe, a także pokazy i spektakle.

Teatr Maryjski

Jedna z najbardziej prestiżowych instytucji kulturalnych w kraju, Teatr Maryjski, od momentu założenia w 1859 roku olśniewa widzów operą i baletem. Ta bogato udekorowana sala koncertowa to prawdziwa przyjemność dla wszystkich światowej klasy tancerzy, śpiewaków i muzyków, którzy przez dziesięciolecia występowali na jej scenie. Nazwany na cześć żony cara Aleksandra II, Teatr Maryjski jest jednym z najlepszych miejsc w Petersburgu do oglądania spektaklu, wraz z Teatrem Michajłowskim.

Pałac Jusupowa

Zbudowany w latach 70. XVIII wieku i nazwany na cześć bogatej rosyjskiej rodziny szlacheckiej, która była jego właścicielem, ten kolosalny pałac wyróżnia się nawet własnym prywatnym teatrem. Oprócz wszystkich swoich licznych bogactw, Pałac Jusupowa jest słynnym miejscem, w którym w 1916 roku został zamordowany Grigori Rasputin, rosyjski mistyk, który miał wpływ na cara Mikołaja II.

Budynek Sztabu Generalnego

Budynek Sztabu Generalnego, jest jednym z najsłynniejszych zabytków architektury w mieście i wychodzi zarówno na Państwowe Muzeum Ermitażu, jak i na Pałac Zimowy. Zaprojektowany przez Carlo Rossi elegancki neoklasycystyczny budynek został zbudowany w latach 1819-1829, a jego dwa skrzydła są oddzielone majestatycznym łukiem triumfalnym.

Pałac i Park Katarzyny

Położony około 30 kilometrów na południe od miasta, zapierający dech w piersiach Pałac Katarzyny jest miejscem, w którym rosyjscy carowie przyjeżdżali na relaks i odpoczynek w miesiącach letnich. Wspaniały i ekstrawagancki styl pałacu sięga 1752 roku, kiedy architekt Bartolomeo Rastrelli przeprojektował i odnowił oryginalny budynek.

Wewnątrz znajduje się wiele luksusowych sal balowych. Złota Enfilada kajut to niewątpliwa atrakcja, a Bursztynowa Komnata i Wielka Sala to także obowiązkowy punkt zwiedzania. Nazwany na cześć Katarzyny I, która go zleciła, pałac znajduje się w fantastycznych ogrodach. Są one idealne na relaksujący spacer po całym przytłaczającym splendorze Pałacu.

Petersburg – ciekawostki

  1. Petersburg miał 3 nazwy. Do 1914 - Petersburg, od 1914 do 1924 – Piotrogród, od 1924 do 1992 – Leningrad, od 1992 - ponownie Petersburg.
  2.  Katedra Piotra i Pawła jest najwyższą katedrą w Rosji. Wysokość dzwonnicy wynosi 122,5 metra.
  3. 10% całkowitej powierzchni Petersburga pokrywa woda. Miasto położone jest na 42 wyspach, posiada ponad 300 mostów. Z mostu Troitskiy można zobaczyć 7 innych mostów, a z mostu Kashin 9 innych mostów.
  4. Najgłębsze metro na świecie znajduje się w Petersburgu. Miasto zostało zbudowane na bagnistym terenie, więc tunele metra musiały zostać ułożone pod skalnym podłożem. Tunele metra w Petersburgu leżą na głębokości około 70-80 metrów.
  5. Petersburg to stolica tramwajów. Długość torów tramwajowych w mieście to ponad 600 km. Fakt ten jest wymieniony w Księdze Rekordów Guinnessa