Zamknij

Pieniński Park Narodowy. Co zobaczyć w jednym z najpopularniejszych parków w Polsce?

19.07.2021
Aktualizacja: 21.07.2021 08:43
Pieniński Park Narodowy
fot. Albin Marciniak/East News

Pieniński Park Narodowy to jeden z najpopularniejszych parków w Polsce. W jego skład wchodzą m.in. Trzy Korony czy Pieniny Czorsztyńskie. Na jego terenie znajdziemy również atrakcję w postaci Zamku w Czorsztynie. Ten obszar chroniony przyciąga tysiące ludzi i jest jednym z najchętniej odwiedzanych w kraju. Jakie szlaki i atrakcje czekają tu na turystów? Sprawdźcie, co tu zobaczyć.

Pieniński Park Narodowy powstał w 1932 roku jako pierwszy park narodowy w Polsce. Obecnie jest jednym z 23 tego typu obiektów w naszym kraju. Na jego terenie znajdują się Pieniny Właściwe: Trzy Korony, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca. Park ten jest jednym z najmniejszych i jednocześnie najchętniej odwiedzanych. Szacuje się, że w sezonie turystycznym wskaźnik nasilenia ruchu turystycznego w przeliczeniu na 1 ha powierzchni jest największy.

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajduje się kilkadziesiąt kilometrów szlaków, platformy widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy, z których rozpościera się zapierający dech w piersiach obraz, a także liczne atrakcje - m.in. Zamek w Czorsztynie.

Jakie atrakcje można znaleźć w Pienińskim Parku Narodowym? Sprawdźcie, co takiego warto zobaczyć na tym terenie.

Pieniński Park Narodowy

Pieniński Park Narodowy został założony 1 czerwca 1932 roku. Początkowo nosił nazwę Parku Narodowego w Pieninach. Jest to pierwszy park narodowy w Polsce i w Europie, a także drugi na świecie obszar chroniony. Po stronie polskiej obejmuje on fragment Pienin o powierzchni 2372 ha, a po stronie słowackiej powierzchnia parku wynosi 3750 ha.

Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego znajdują się najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary Pienin - Trzy Korony, Pieniny Czorsztyńskie, Pieninki, Pieniński Przełom Dunajca, a także Zielone Skałki, które wchodzą w skład Pienin Spiskich.

Park narodowy chroni unikatową roślinność, m.in. górskie reliktowe laski sosnowe, jaworzyny czy buczyny storczykowe. Możemy tutaj podziwiać także murawy wysokogórskie i nawapienne ściany skalne, górskie łąki konietlicowe oraz torfowiska zasadowe.

Obszar ten jest bogaty w najróżniejsze gatunki roślin i zwierząt. W tym regionie występuje ok. 2800 gatunków roślin i grzybów i żyje ponad 7300 gatunków zwierząt. Turyści mają unikatową szansę spotkać tutaj dziki, jelenie, sarny, rysie, borsuki, kuny leśne, nietoperze. Rzadko, ale zdarza się, że tereny te odwiedzają również wilki i niedźwiedzie. 

Pieniński Park Narodowy - atrakcje

Największą atrakcją Pienińskiego Parku Narodowego jest z pewnością szczyt Trzy Korony o wysokości 982 m n.p.m. To tutaj znajdziemy też platformę widokową, z której rozpościera się widok na przełom Dunajca, Tatry, Gorce i Beskid Sądecki. Wstęp na ten obiekt jest płatny - bilet normalny kosztuje 5 zł, a ulgowy 2,50 zł.

Co jeszcze można zobaczyć na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego?

Zamek w Czorsztynie. Zlokalizowany nad samym Jeziorem Czorsztyńskim. Są to tak naprawdę ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu. Rozpościera się z niego widok nie tylko na wodę, ale też na zlokalizowany po drugiej stronie akwenu Zamek w Niedzicy. Ruiny można zwiedzić po uprzednim kupieniu biletu - normalny kosztuje 6 zł, a ulgowy 3 zł.

Spływ kajakowy Dunajcem. Jest to jeden z najpopularniejszych spływów w Polsce. Ma długość 18 km i trwa nieco ponad 2 godziny. Rozpoczyna się w miejscowości Kąty, a kończy w Szczawnicy.

Wodospad Zaskalnik w Szczawnicy. Znajduje się on 3 km od centrum miasta, w dzielnicy Sewerynówce. Aby do niego się dostać, wystarczy przejść wzdłuż drogi wiodącej do niedużego drewnianego kościoła z 1925 roku.

Zobacz także: 9 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

Pieniński Park Narodowy - szlaki

W Pienińskim Parku Narodowym znajdziemy aż 35 km szlaków turystycznych. Wśród nich znalazły się szlaki piesze, spływ Dunajcem, o którym pisaliśmy wyżej, szlaki rowerowe, ale też narciarskie.

Do popularnych szlaków pieszych należą:

 • szlak niebieski: Czorsztyn - Szczawnica - ok. 5,5 h
 • szlak żółty: Krościenko Rynek - Sromowce Niżne - ponad 2,5 h.
 • szlak zielony: Sromowce Niżne - polana Kosarzyska - 1,5 h.
 • szlak zielony: Krościenko Rynek - Kras - przeł. Sosnów (1 godz.)
 • szlak zielony: Krościenko Rynek - polana Burzana - Czertezik - poniżej 1,5 h.
 • szlak zielony: Czorsztyn - zamek Czorsztyn - 15 minut.
 • szlak czerwony: przystań flisacka Sromowce Wyżne Kąty - Trzy Kopce - poniżej 1,5 h.
 • szlak czerwony: Szczawnica przystań - Veľký Lipnik - 5 h.
 • szlak niebieski: Leśnicki potok - Červený Klastor - 2 h.
 • szlak żółty: Huta - Vyhliadka - 45 minut.
 •  szlak zielony: Lesnica - Haligovce - 1 h 45 minut.

Szczegółowe odcinki szlaków pieszych znajdziecie na stronie internetowej PPN.

Pieniński Park Narodowy - ciekawostki

Jak każdy tego typu obiekt, tak i Pieniński Park Narodowy kryje wiele ciekawostek. Jedną z nich jest fakt, że pośród Pienin ukryte są ruiny zamku pienińskiego, o którym pisano już w XV wieku. Bolesław Wstydliwy miał go wybudować dla księżnej Kingi. Ta z kolei miała ukryć się w jego wnętrzu przed najazdem Mongołów.

Pieniński Park Narodowy obejmuje także tereny po stronie słowackiej. Tutaj m.in. warto zwiedzić Czerwony Klasztor. Pochodzi on z 1319 roku i to właśnie tutaj mieszkali kiedyś mnisi.

Na terenie PPN znaleziono ślady życia człowieka neandertalskiego pochodzące sprzed 50 tys. lat p.n.e.

Zobacz także: Najpiękniejsze zamki w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć