Zamknij

Przez 10 miesięcy wyspa była wolna od Covid-19. Potwierdzono tam pierwszy przypadek zakażenia

27.01.2021 08:51
Wyspa Corvo, Portugalia
fot. Stankiewicz, Thomas/Travel Collection/East News

Wyspa Corvo, położona na Oceanie Atlantyckim, straciła status wolnej od Covid-19. Po ponad 10 miesiącach od potwierdzenia w Portugalii pierwszych zakażeń koronawirusem, na wyspie odnotowano pierwszy przypadek infekcji SARS-CoV-2. Lokalne władze przyznały, że liczyły, iż uda im się obronić przed pandemią. 

Burmistrz gminy Corvo, Joao Silva, wyjaśnił, że w związku z potwierdzonym w weekend pierwszym zakażeniem ministerstwo zdrowia Portugalii wezwało władze wyspy do ogłoszenia izolacji społecznej.

Wyspa Corvo z pierwszym przypadkiem koronawirusa

Samorządowiec przypomniał, że ta najmniejsza wyspa portugalskich Azorów była ostatnim lądem atlantyckiego archipelagu skutecznie walczącym z koronawirusem. Przypomniał, że na dwóch innych wyspach Azorów, Flores i Santa Maria, długo broniących się przed COVID-19, pierwsze przypadki zachorowań potwierdzono w lipcu oraz we wrześniu.

Z ustaleń portugalskich służb medycznych wynika, że pierwszą zakażoną na Corvo osobą jest mieszkaniec, który przed tygodniem powrócił na rodzimy ląd z podróży na główną wyspę archipelagu, Sao Miguel.

– Badanie na obecność koronawirusa dało pozytywny wynik po sześciu dniach od wykonania testu – ujawniły lokalne władze.

We wtorek portugalskie służby medyczne poinformowały, że obecnie na archipelagu Azorów zakażonych jest 586 osób, z których aż 538 to mieszkańcy wyspy Sao Miguel.

Zobacz także

Corvo: najmniejsza zamieszkana wyspa Azorów

Na liczącym zaledwie 17 km kw. Corvo, który po Flores jest drugim lądem Europy najbardziej wysuniętym na zachód, mieszka zaledwie 430 osób. Wyspa powstała w miejscu wybuchu wulkanu, czego dowodem jest obszerna kaldera o średnicy 2 km i 300 metrach głębokości.

Corvo jest prawdziwym rajem dla ornitologów – wyspa słynie z niemal 70 tys. burzyków, czyli oceanicznych ptaków. Przy dobrej pogodzie można cieszyć się naprawdę fantastycznymi widokami.

Źródło: PAP