Zamknij

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Miejscami nawet 30 cm śniegu

21.09.2022 11:07
Atak zimy w Tatrach
fot. Albin Marciniak/East News

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe od kilku dni wydaje ostrzeżenia dla turystów, którzy wybierają się w najbliższym czasie w Tatry. Śniegu przybywa, a widoczność jest mocno ograniczona przez mgłę. Wydano też informację o pierwszym stopniu zagrożenia lawinowego - dotyczy ono konkretnych miejsc. Przeczytajcie jakich.

W ostatnich dniach pisaliśmy, że w Tatrach panują coraz bardziej ekstremalne warunki pogodowe. Od minionego weekendu pada śnieg, który pokrywa grubą warstwą większość rejonów położonych powyżej 1400 m n.p.m. W niektórych miejscach rejestruje się nawet 30 cm białego puchu - np. na Kasprowym Wierchu.

W związku z taką sytuacją wzrasta ryzyko pojawienia się lawin. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe wydało nawet w tej sprawie komunikat, w którym ogłosiło 1. stopień zagrożenia lawinowego.

Zobacz także: Turyści utknęli na Gerlachu i spędzili tam noc. Trafili do szpitala

TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Miejscami nawet 30 cm śniegu

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ogłosiło pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Komunikat pojawił się zarówno na stronie jednostki, jak i na jej profilach w mediach społecznościowych.

W związku z ostatnimi opadami śniegu oraz prognozami meteorologicznymi na kolejny dzień, TOPR ogłasza pierwszy stopień zagrożenia lawinowego - czytamy w oświadczeniu.

Warunki w Tatrach są coraz trudniejsze, a na szczytach i zboczach gór zalega świeży śnieg. Warto dodać, że z dnia na dzień puchu przybywa. Już teraz mówi się o tym, że gruba warstwa pokrywa obszary powyżej 1400 m n.p.m., a zagrożenie lawinowe może wystąpić w konkretnych miejscach.

Wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest samoistne schodzenie małych i średnich lawin - czytamy na stronie TOPR.

Zagrożenie dotyczy głównie rejonów położonych powyżej 1800 m n.p.m., jednak ostrożność trzeba zachować wszędzie.

Śnieg można spotkać obecnie nie tylko na Kasprowym Wierchu, ale też w Dolinie Pięciu Stawów. Trzeba tu też uważać na oblodzenia.

Źródło: TOPR