Zamknij

Pilot przez 20 lat latał na podrobionej licencji. Teraz linia domaga się odszkodowania

Nina Czochara
07.03.2019 09:38
Piloci samolotu
fot. Pixabay

Pilot linii lotniczych South African Airways po ponad dwóch dekadach pracy zrezygnował ze służby. Tuż przed jego odejściem okazało się, że przez czas ten okres jego licencja była sfałszowana. Przewoźnik zgłosił już sprawę do prokuratury i domaga się odszkodowania.

Pilot południowo-afrykańskich linii, William Chandler, najpierw rozpoczął pracę dla przewoźnika jako inżynier pokładowy, a stanowisko pilot otrzymał w 1994 roku. Choć nigdy nie sprawował funkcji kapitana, latał jako starszy pierwszy oficer - drugi pilot. Jego sfałszowana licencja wyszła na jaw po tym, zaobserwowano "nietypowe manewry" w powietrzu, które mogły wpłynąć na bezpieczeństwo pasażerów i zostały zgłoszone odpowiednim służbom. 

Niebezpieczny manewr pilota w powietrzu

Jak podaje TVN24, powodem nietypowego zachowania samolotu miały być turbulencje nad Alpami Szwajcarskimi, które skłoniły pilota do dziwnych zmian kierunku. Według lokalnej gazety "Mail & Guardian" za sterami był właśnie William Chandler.

Śledztwo w sprawie incydentu wykazało, że mężczyzna sterujący maszyną posiadał tylko licencję pilota zawodowego, a nie wymaganą do kierowania największymi pasażerskimi maszynami licencję pilota transportu liniowego (ATPL). 

Zgodnie z polityką firmy w ciągu pierwszych pięciu lat zatrudnienia wszyscy piloci South African Airways muszą wyrobić sobie licencję ATPL. Południowo-afrykańskie linie nie podały jednak, kiedy Chandler ją uzyskał. W trakcie swojej służby pilot odmawiał awansu na stanowisko kapitana. Powodem był prawdopodobnie fakt, że taka promocja wiązałaby się z ponownym przedstawieniem i sprawdzeniem jego licencji.

Jak podaje "Mail & Guardian", teraz linie lotnicze South African Airways domagają się kilku milionów randów (1 mln randów to ok. 270 tys. zł) odszkodowania.

Zobacz także

 

Źródło: tvn24bis.pl

___

RadioZET.pl/NC