Zamknij

Pilot źle poczuł się w trakcie lotu. Stery przejął niedoświadczony pasażer i bezpiecznie wylądował [WIDEO]

12.05.2022 09:01
Cessna 208
fot. Aviation-images/UIG Diverse/EAST NEWS/zdj. poglądowe

Na Florydzie doszło do zdarzenia, które mogło skończyć się tragedią. W trakcie lotu pilot zasłabł i stracił kontrolę nad samolotem. Stery postanowił przejąć pasażer bez żadnego doświadczenia w kierowaniu taką maszyną. Z pomocą kontrolerów ruchu lotniczego bezpiecznie wylądował.

Zagraniczne media rozpisują się na temat niesamowitego wyczynu jednego z pasażerów, który postanowił przejąć stery w niewielkim samolocie pasażerskim po tym, jak pilot zemdlał. Mężczyzna połączył się z kontrolą ruchu lotniczego i ostrzegł specjalistów, że nie ma pojęcia, jak się steruje taką maszyną. Na szczęście z ich pomocą bezpiecznie wylądował na Florydzie. Zdarzenie udało się nagrać i obecnie robi furorę w sieci.

Zobacz także: Samolot musiał przerwać start i zawrócić. Pasażerom wysłano na telefony zdjęcia z katastrof lotniczych

Pilot źle poczuł się w trakcie lotu. Stery przejął niedoświadczony pasażer i bezpiecznie wylądował

Pilot zasłabł w trakcie lotu samolotem Cessna 208. Wówczas stery przejął niedoświadczony pasażer, któremu udało się bezpiecznie wylądować na Florydzie. Całe zajście udało się nagrać i teraz błyskawicznie rozchodzi się po sieci.

Kontrolerzy ruchu lotniczego usłyszeli głos niezidentyfikowanego mężczyzny, który mówił do wieży lotniska, że "nie ma pojęcia, jak zatrzymać samolot". Kontroler ruchu lotniczego, który specjalizuje się w szkoleniu nowych pilotów, poprowadził go na międzynarodowe lotnisko w Palm Beach. Po sukcesie tej spontanicznej akcji spotkali się oni na asfalcie, żeby się uściskać, ale podobno nie wymienili się nawet imionami.

Mam tu poważną sytuację. Pilot stracił przytomność - zakomunikowal przez radio pasażer znajdujący się w samolocie, który leciał na wysokości ok. 2750 metrów.

Kontrolerzy spytali mężczyznę o pozycję maszyny. Nie był w stanie odpowiedzieć. Powiedział tylko, że widzi przed sobą wybrzeże Florydy.

Utrzymuj skrzydła poziomo i po prostu staraj się podążać wzdłuż wybrzeża, na północ lub na południe. Próbujemy cię zlokalizować - odpowiedział mu kontroler.

Pasażer starał się zachować spokój, ale kompletnie nie wiedział, jak się zachować. Mówił, że nie może włączyć ekranu nawigacyjnego i nie mam pojęcia, jak zatrzymać samolot. 

Robert Morgan, kontroler ruchu lotniczego na międzynarodowym lotnisku w Palm Beach, miał przerwę, gdy przyszedł do niego kolega, by ostrzec go o sytuacji. Wieloletni instruktor lotów z ponad 20-letnim stażem w kontroli ruchu lotniczego, nigdy nie latał tym konkretnym modelem maszyny, czyli jednosilnikową Cessną 208. Był jednak w stanie wykorzystać mapę kokpitu samolotu do udzielenia instrukcji zastępczemu pilotowi.

Wiedziałem, że ten samolot lata jak każdy inny. Po prostu wiedziałem, że muszę go uspokoić, wskazać mu pas startowy i powiedzieć, jak zmniejszyć moc, aby mógł zejść na ląd - powiedział Morgan w rozmowie z WPBF-TV.

Na nagraniu słychać, jak Morgan uczy mężczyznę, jak naciskać poszczególne elementy sterujące i schodzić w bardzo wolnym tempie. Zanim obaj się zorientowali, maszyna była już na lotnisku, na ziemi.

Bohaterski pasażer i kontroler ruchu spotkali się następnie na pasie startowym, gdzie przytulili się i zrobili zdjęcie. Ale w swoim podekscytowaniu Morgan zapomniał zapytać o nazwisko tego człowieka.

Czułem się, jakbym miał się rozpłakać. Za dużo adrenaliny. To był emocjonalny moment. Mężczyzna powiedział tylko, że chce wrócić do domu, do swojej ciężarnej żony… I to było jeszcze lepsze. W moich oczach jest bohaterem - powiedział Robert Morgan.

Federalna Administracja Lotnictwa poinformowała, że prywatny samolot został zarejestrowany pod adresem w stanie Connecticut. Według serwisu FlightAware pojazd wystartował około godziny wcześniej z Marsh Harbor na Bahamach. Pilot, który zasłabł w trakcie wycieczki, został przewieziony do szpitala przez straż pożarną hrabstwa Palm Beach. Nazwisko i jego stan nie zostały ujawnione.

Źródło: BBC