Zamknij

Plaga "żółtych szalonych mrówek" w Australii. Plują kwasem, są niebezpieczne dla ludzi

09.06.2022 10:38

W australijskim mieście Gold Coast znaleziono ostatnio "żółte szalone mrówki". Ten inwazyjny gatunek zagraża innym zwierzętom i jest też niebezpieczny dla ludzi. Niestety wygląda na to, że Australia zmaga się z plagą tych żyjątek.

Mrówki w Australii
fot. Shutterstock

"Żółte szalone mrówki" pustoszą wschodnią część Australii. Ten inwazyjny gatunek zamieszkujący kontynent ostatnio pojawił się m.in. w miejscowości Gold Coast, która leży obok Brisbane. Plaga tych owadów jest niebezpieczna dla innych zwierząt, dla roślin, a nawet dla człowieka.

Mrówki Anoplolepis gracilipes plują bowiem kwasem i niszczą wszystko, co spotkają na swojej drodze. Warto dodać, że kontakt z nimi może skończyć się poważnymi poparzeniami. 

Plaga "żółtych szalonych mrówek" w Australii. Plują kwasem, są niebezpieczne dla ludzi

Mieszkańcy wschodnich regionów Australii zmagają się z plagą "żółtych szalonych mrówek". Owady te plują w kierunku swoich ofiar kwasem i są niebezpieczne dla zwierząt. W dodatku niszczą rośliny i mogą zagrażać również ludziom.

Mrówki Anoplolepis gracilipes, które nazywane są "żółtymi szalonymi mrówkami" ze względu na swój kolor oraz chaotyczny sposób poruszania się, pochodzą z Afryki. W Australii ostatnio z kolei zaobserwowano je w mieście Gold Coast, które leży obok Brisbane w stanie Queensland. Zostały znalezione na prywatnej posesji w Yatala, jednak sposób, w jaki się tam dostały, nie jest obecnie znany.

Organizacja Invasive Species Council (ISC), która specjalizuje się w monitorowaniu gatunków inwazyjnych w Australii, bije na alarm. Jej przedstawiciele twierdzą, że mrówki zagrażają Parkowi Narodowemu Wilgotnych Tropików w Queensland, który jest jednym z najstarszych lasów deszczowych na Ziemi.

Owady zbliżyły się do naprawdę ważnych obszarów bioróżnorodności. Jeśli "żółtym szalonym mrówkom" pozwoli się rozprzestrzenić w północnej części Queensland, będą olbrzymim zagrożeniem dla upraw trzciny cukrowej i rolnictwa na tych terenach. Jeśli tam dojdą, całkowicie zniszczą te gatunki. Gdy się tam zagnieżdżą, zmiotą z krajobrazu wszystkie małe zwierzęta: owady, żaby, jaszczurki - mówi James Trezise z ISC.

Niebezpieczne mrówki plują kwasem w stronę swoich ofiar. Według Australijskiej Rady ds. Gatunków Inwazyjnych (ISC) mrówki nie używają żuchw jako głównego źródła ataku, ale zamiast tego spryskują cel kwasem mrówkowym, co może być bardzo skuteczne, gdy tę taktykę stosuje cały rój.

Oślepiają ofiary i to czyni je tak skutecznymi zabójcami. Atakują chmarami i oślepiają żaby czy nawet znacznie większe zwierzęta, a potem karmią nimi kolonię - dodaje Tezise.

Warto dodać, że "żółte szalone mrówki" są też niebezpieczne dla człowieka. Nie dość, że niszczą uprawy - w tym trzcinę cukrową i sady owocowe - kontakt z nimi może wywołać oparzenia.

Gdy wejdziesz z nimi w kontakt, prawdopodobnie skończysz z poparzeniami na skórze. Pewien pan w Cairns trafił do szpitala z poparzeniami oczu - mówi Bev Job z ISC.

Zobaczcie, jak wyglądają te żyjątka.

Źródło: TVN24/thebrag.com

loader