Zamknij

Planujesz wyjazd do tego kraju? Jest na liście "sponsorów terroryzmu", co może utrudnić przyszłe podróże

28.09.2022 12:36

Wyjazd na Kubę może znacząco utrudnić przyszłe podróże do USA. Stany Zjednoczone ponownie umieściły bowiem ten wyspiarski kraj na liście "sponsorów terroryzmu". To oznacza, że turyści, którzy odwiedzą lub odwiedzili w ostatnim czasie Kubę, nie skorzystają z bezwizowego programu wjazdu do USA – informuje portal Fly4free. 

Kuba
fot. Shutterstock

Przyłączenie Polski w 2019 roku do ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program) znacząco ułatwiło podróże do Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie trzeba przechodzić długiego i często uciążliwego procesu ubiegania się o wizę, zamiast tego obowiązuje nas rejestracja w elektronicznym systemie (ESTA).

Okazuje się, że jest grupa osób, która nie będzie mogła skorzystać z tej prostszej alternatywy (ESTA), by wjechać do USA. Chodzi o tych, którzy w ostatnim czasie podróżowali do krajów wpisanych na "listę wykluczeń". Znajduje się tam m.in. Iran, Syria, Korea Północna, a także – co może zaskoczyć wiele osób – Kuba

Kuba na liście "sponsorów terroryzmu".  Problemy z wjazdem do USA

Okazuję się, że Kuba wróciła niedawno na niechlubną listę krajów „sponsorujących terroryzm”. W efekcie tego podróżni, którzy odwiedzili Kubę od 21 stycznia 2021 roku, mogą spodziewać się, że ich wniosek o ESTĘ zostanie odrzucony.

– Jeśli okaże się, że podróżny odwiedził państwo oznaczone jako sponsor terroryzmu, nie jest już uprawniony do udziału w Programie Ruchu Bezwizowego i musi ubiegać się o wizę na wjazd do Stanów Zjednoczonych – podano na stronie US Customs and Border Protection.

Zobacz także: USA: atrakcje, parki, zabytki. Co warto zobaczyć w Stanach Zjednoczonych? [Przewodnik]

To może nie spodobać się wielu turystom. Przypomnijmy, że ubieganie się o wizę do Stanów Zjednoczonych wymaga umawiania się na spotkanie z konsulem i ubiegania się o promesę wjazdową. Wiążę się to również z dodatkowymi kosztami. ESTA kosztuje 21 dolarów (ok. 100 złotych) i można ją zdobyć przez internet. Z kolei otrzymanie amerykańskiej wizy to już większy wydatek, a dokładniej 160 dolarów (788 złotych).

Portal Fly4free podkreśla, że planując podróż na Kubę, warto wziąć pod uwagę ewentualne problemy z przyszłymi podróżami do Stanów Zjednoczonych. 

loader
Irak
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock