Zamknij

Plaże w Chorwacji toną w śmieciach. Sieć obiegły zdjęcia zanieczyszczonego wybrzeża

Nina Czochara
08.05.2018 10:44
Plaże w Chorwacji toną w śmieciach. Sieć obiegły zdjęcia zanieczyszczonego wybrzeża
fot. Facebook/Robert Pasicko

Sieć obiegły zdjęcia z popularnych wśród turystów plaż na chorwackiej wyspie Vis. Lina brzegowa, jeszcze przed startem sprzedaży, zanieczyszczona jest licznymi odpadami przypływającymi z morza. Władze obwiniają za tę sytuację południowych sąsiadów, przede wszystkim Albanię i Czarnogórę. 

Zdjęcia zanieczyszczonej różnymi odpadkami linii brzegowej wyspy Vis w  Chorwacji umieścił na swoim profilu na Facebooku jeden z internetów. Na fotografiach można zobaczyć trzy znane kąpieliska: Zaglav, Milna oraz słynną plażę Stiniva, która w 2016 roku została wyróżniona jako najpiękniejsza w Europie. 

Plaże w Chorwacji pełne plastiku, igieł i zużytego sprzętu medycznego

Fotografie przedstawiają niepokojący stan wybrzeża wyspy Vis. Na jednym ze zdjęć widać kilkadziesiąt plastikowych worków wypełnionych zebranymi przez mieszkańców odpadami.

Dlaczego na wybrzeżu pojawiło się tak dużo śmieci? Jak podają chorwackie media, winę ponoszą sąsiedzi z Czarnogóry i Albanii, którzy wyrzucają odpady do morza, te zaś dobijają do brzegu wyspy. Problem staje się bardzo poważny, bo śmieci trafiają również na inne chorwackie plaże, m.in. na półwyspie Peljesac, w okolicach Dubrownika.

Władze Chorwacji chcą chronić linię brzegową

W połowie marca Chorwacja podpisała umowę z Albanią w sprawie współpracy dotyczącej ochrony linii brzegowej. Może to być jednak rozwiązanie tymczasowe, ponieważ sytuacja w Albanii jest naprawdę trudna. Śmieci, plastikowe butelki są masowo wyrzucane do rzek, którymi potem trafiają do Adriatyku.

Na ten moment odpady na wyspie Vis zbierają sami mieszkańcy. Władzom zależy, aby zapewnić czystość na plażach przed startem sezonu letniego i przyjazdu tłumu turystów.

TE TEMATY MOGĄ CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ: 

• Jedna z najpiękniejszych wysp na Filipinach zostanie zamknięta. Władze podjęły ostateczną decyzję

• Zanurkował w wodach Bali i zobaczył... "morze śmieci"! Przerażający obraz rajskiej wyspy

Źródło: fly4free.pl

___

RadioZET.pl/NC