Zamknij

Płonące niebo nad Polską. Niesamowite zjawisko uchwycone na zdjęciach

09.11.2021 09:45
Płonące niebo
fot. Shutterstock/ Zdj. ilustracyjne

Mieszkańcy oraz turyści spędzający urlop na Podhalu byli świadkami spektakularnego zjawiska. W wielu miejscowościach zachodzące słońce i chmury utworzyło barwny, podniebny spektakl. Niebo wyglądało tak, jakby zapłonęło. W mediach społecznościowych pojawiły się niesamowite zdjęcia ukazujące to zjawisko.

W minioną niedzielę na południu Polski niebo zachwycało swoim pięknem i kolorami. Podczas zachodu słońca chmury nasyciły się barwami pomarańczowymi oraz krwistoczerwonymi.  "Niebo zapłonęło" – pisali świadkowie tego zdarzenia, którzy dzieli się swoimi fotografiami w sieci. 

Podhale. "Niebo zapłonęło ognistymi barwami"

To niesamowite zjawisko było widoczne m.in. w Nowym Targu i okolicach. Jak można zobaczyć na udostępnionych zdjęciach, zachód słońca przyozdobił chmury kolorami przechodzącymi od żółtego do intensywnej czerwieni. To stworzyło niezwykły efekt – nad głowami wielu mieszkańców i turystów niebo dosłownie "zapłonęło". 

"Na koniec dzisiejszego dnia niesamowity spektakl na podhalańskim niebie. W rolach głównych chmury i zachodzące słońce nad Tatrami zachodnimi. Efekt wow" – czytamy w opisie do innego zdjęcia opublikowanego na Instagramie. 

Pod postem pojawiło się wiele komentarzy zachwyconych internautów.

Moc natury. Pięknie i przerażająco

 

Cudo!

 

Kosmos

 

Wow, ale pięknie! – napisano w komentarzach. 

Płonące niebo. Jak powstaje takie zjawisko?

To zjawisko można obserwować o wschodzie i o zachodzie słońca. Jest to możliwe, ponieważ Ziemia otoczona jest atmosferą. Fale przenikają przez jej grubą warstwę, rozpraszając się.

Gdy słońce znajduje się nisko nad horyzontem, światło dociera do nas pod mniejszym kątem, więc fale o mniejszej długości (w tym niebieskie i fioletowe) nie docierają do nas. Dla naszych oczu widoczne są tylko fale dłuższe, o barwie czerwonej. Ponadto ulegają one rozproszeniu w aerozolach atmosferycznych i w ten sposób zabarwiają chmury na czerwono. 

Źródło: Podhale24.pl, Onet, TVN Meteo