Zamknij

USA otwierają granice dla podróżujących. Jakie zasady wjazdu obowiązują od 8 listopada?

08.11.2021 11:03
Nowy Jork, USA
fot. Shutterstock

Stany Zjednoczone ponownie otworzyły swoje granice dla turystów. Od dzisiaj, 8 listopada, obowiązują nowe reguły dotyczące podróży do USA. Zgodnie z wprowadzonymi zmianami osoby w pełni zaszczepione będą mogły swobodnie wyjeżdżać do tego kraju. Linie lotnicze ostrzegają przed dużymi kolejkami na lotniskach związanymi ze wzmożonym ruchem. 

USA już wcześniej ogłaszały, że od listopada otworzą się na podróżujących. Od dzisiaj weszło w życie rozporządzenie znoszące dotychczasowe restrykcje dla zaszczepionych turystów przylatujących z zagranicy. 

Nowe zasady podróżowania oznaczają ponowną możliwość wyjazdów do USA po raz pierwszy od marca 2020 roku, kiedy granice zostały praktycznie zamknięte dla większości przybyszów z ponad 40 krajów, w tym UE. Jakie zmiany czekają podróżujących i o czym muszą pamiętać przed wyjazdem do USA?

USA. Nowe zasady wjazdu od 8 listopada

Na liście dopuszczonych podróży do USA są wyjazdy ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, a więc również z Polski. Według wprowadzonych od 8 listopada nowych przepisów wjazdowych Stany Zjednoczone będą mogli odwiedzić turyści, którzy są w pełni zaszczepieni i mają negatywny wynik testu na Covid-19 przeprowadzony najwcześniej 3 dni przed odlotem (akceptowane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe).

Jedynymi uznawanymi szczepionkami będą te zatwierdzone przez amerykański urząd FDA (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson) oraz znajdujące się na liście WHO (AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac). Należy pamiętać, że od przyjęcia ostatniej dawki preparatu musi minąć przynajmniej 14 dni.

Podróże do USA. Co z niepełnoletnimi?

Obowiązek przedstawiania zaświadczenia o szczepieniu nie będzie obejmować osób poniżej 18 lat. Niezaszczepieni małoletni powyżej 2 roku życia podróżujący z zaszczepionym opiekunem/rodzicem muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 3 dni przed planowanym wylotem do USA. Niezaszczepieni małoletni podróżujący samodzielnie lub z niezaszczepionym opiekunem/rodzicem muszą przedstawić negatywny wynik testu wykonanego nie wcześniej niż 1 dzień przed zaplanowanym lotem.

Ponowne otwarcie granic będzie się wiązać ze wzmożonym ruchem na lotniskach. Linie United Airlines podały, że spodziewają się w poniedziałek obsłużenia połowy więcej pasażerów międzynarodowych względem ostatniego tygodnia.

Szef linii Delta Ed Bastian ostrzegł z kolei, że podróżni powinni być przygotowani na długie kolejki do odprawy. "Na początku na pewno będzie trochę bałaganu. Mogę zapewnić, że będą kolejki"  – oznajmił Bastian, cytowany przez agencję Reutera. Linie podały, że od ogłoszenia pod koniec września decyzji o otwarciu granic liczba rezerwowanych biletów przez zagranicznych klientów wzrosła o 450 proc.

Źródło: Radio ZET, PAP (Oskar Górzyński), gov.pl