Zamknij

Polacy coraz chętniej latają. Lotnisko Chopina zanotowało rekordowy wynik w dobie pandemii

11.08.2021 12:38
Lotnisko Chopina w Warszawie
fot. Albin Marciniak/East News

Lotnisko Chopina może pochwalić się rekordowym wynikiem. Na koniec lipca warszawski port po raz pierwszy w tym roku zanotował wynik miliona pasażerów obsłużonych w ciągu 30 dni. Tylko w miniony weekend lotnisko obsłużyło około 122 tys. podróżnych.

Sezon wakacyjny pozwala odbudować polskim lotniskom część ogromnych strat wywołanych pandemią. Jednym z portów lotniczych, na którym ruch pasażerski szybko rośnie, jest warszawskie Okęcie. Największe lotnisko w Polsce zanotowało w minionym miesiącu rekordowy wynik, jeśli chodzi o liczbę pasażerów. 

Lotnisko Chopina. Rośnie liczba podróżujących z Polski

– 31 lipca po raz pierwszy w tym roku mieliśmy milionowego pasażera w ciągu miesiąca – powiedział rzecznik portu, Andrzej Klewiado. Jak dodał, była nim kobieta, która przyleciała PLL LOT z Barcelony.

Jak przekazał rzecznik, ostatnia niedziela, czyli 8 sierpnia okazała się rekordową, jeśli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów w ciągu doby. Tego dnia warszawski port odprawił łącznie 42 211 podróżnych, a to oznacza dotychczas najlepszy wynik w 2021 roku oraz najlepszy wynik od 28 lutego 2020 roku.

– W sumie w ostatni weekend, według naszych danych, obsłużyliśmy 122 tys. pasażerów – przekazał Klewiado.

Podróże Polaków. Które kierunki są najpopularniejsze? 

Z informacji przekazanych przez rzecznika wynika, że w ostatni weekend najbardziej popularnymi krajami wśród podróżnych były: Grecja – 18 tys. pasażerów, Turcja – 11 tys. osób oraz Hiszpania – 7 tys. ludzi.

Jeśli chodzi o miejscowości, to najwięcej osób w ciągu ostatniego weekendu zostało obsłużonych do i z Antalyi (Turcja) – 7 tys. podróżnych, dalej znalazły się greckie Rodos – 3 tys. 300 osób oraz Heraklion – 3 tys. pasażerów.

Rzecznik portu przekazał, że przez cały ubiegły tydzień lotnisko w sumie odprawiło 266 tys. pasażerów. "To jest rekord od początku roku" – dodał rzecznik.

W czerwcu br. warszawskie lotnisko obsłużyło 639 tys. pasażerów, czyli o ponad 77 proc. więcej niż w maju br. i o ponad 150 proc. więcej niż w kwietniu 2021 r. W pierwszym półroczu br. obsłużono ok. 1,9 mln osób.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2020 roku port obsłużył 5,482 mln pasażerów, co dało spadek o 70,9 proc. wobec 2019 roku.

Źródło: PAP/Aneta Oksiuta