Zamknij

Policja w Zakopanem apeluje do turystów. "Jeszcze nie majówka, a już 16 interwencji"

28.04.2022 10:26
Policja w Zakopanem apeluje do turystów. "Jeszcze nie majówka, a już 16 interwencji"
fot. Pawel Murzyn/East News

"Krzyki, hałasy, alarmy, głośna muzyka... jeszcze nie majówka, a już 16 interwencji" - informuje zakopiańska policja. Funkcjonariusze apelują do turystów, którzy planują spędzić długi weekend w górach, o uszanowanie spokoju i ciszy odpoczywających przyjezdnych oraz mieszkańców powiatu tatrzańskiego.

Długi weekend majowy zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku dużym zainteresowaniem cieszą się miejscowości górskie. Jak wynika z danych serwisu nocowanie.pl, na pierwszym miejscu znalazło się Zakopane (7 proc. zapytań), na drugim Karpacz (6 proc.), na trzecim Szklarska Poręba (4 proc.) a na czwartym Kudowa-Zdrój (3 proc.). Okazuje się jednak, że nie wszyscy turyści przyjeżdżają do miasta pod Giewontem, żeby odpocząć od codziennego zgiełku i pobyć wśród natury. W związku z licznymi interwencjami dotyczącymi m.in. krzyków i głośnej muzyki, zakopiańska policja postanowiła wydać apel.

Zobacz także: Paszporty covidowe ważne bezterminowo. Minister zdrowia podał jeden warunek

Policja w Zakopanem apeluje do turystów. "Jeszcze nie majówka, a już 16 interwencji"

Jak czytamy na stronie internetowej zakopiańskiej policji, tylko w miniony weekend funkcjonariusze podjęli 16 interwencji związanych z "zakłócaniem spokoju lub porządku publicznego". Wezwania dotyczyły również osób będących pod wyraźnym wpływem alkoholu. 

Wielu mieszkańców Zakopanego, ale i powiatu tatrzańskiego skarży się na ciągłe krzyki i hałasy, głośną muzykę lub imprezy na ulicach, pensjonatach, hotelach czy restauracjach. Policjanci interweniują w każdym takim przypadku - informują funkcjonariusze.

Policjanci podali również kilka przykładów interwencji, które miały miejsce w ostatni weekend przed majówką. Do wszystkich wymienionych dochodziło w nocy między godziną 23:00 a 3:30 rano. Były one związane z głośnym zachowaniem. Funkcjonariusze zostali wezwani m.in. do jednego z mieszkań w bloku na osiedlu Szymony, do pensjonatu położonego na osiedlu Tatary i do Ośrodka Kolonijnego w Zakopanem przy ul. A. Struga.

Zobacz także: Praca marzeń? Schronisko w Tatrach szuka pracowników

Policjanci informują, że tego typu zgłoszenia otrzymują niemal każdej nocy. Zazwyczaj kończy się na upomnieniu funkcjonariusza, po którym niesforni turyści przestają hałasować. Zdarzają się jednak sytuacje, w których nakładany jest mandat karny w wysokości do 500 zł. Czasem również sprawa kierowana jest do sądu - wówczas grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł. 

Funkcjonariusze przed zbliżającym się długim weekendem majowym apelują więc o uszanowanie spokoju i ciszy odpoczywających przyjezdnych oraz mieszkańców powiatu tatrzańskiego.

Przypominamy, że zakłócenie spoczynku nocnego polega na uniemożliwieniu przynajmniej jednej osobie odpoczęcia w ciszy, która obowiązuje od 22.00 do 6.00. Przy czym nie jest konieczne, aby odpoczynek ten polegał na spaniu. Przejawiać się on może także w czytaniu, oglądaniu telewizji - wyjaśnia zakopiańska policja.

A ty gdzie planujesz spędzić tegoroczną majówkę?

RadioZET.pl/zakopane.policja.gov.pl