Zamknij

Agresywny pasażer na lotnisku w Krakowie. Mężczyzna uderzył funkcjonariusza Straży Granicznej

30.06.2022 12:33
Agresywny pasażer na lotnisku w Krakowie. Mężczyzna uderzył funkcjonariusza Straży Granicznej
fot. Albin Marciniak/East News

42-letni pasażer, który przyleciał z Anglii do Krakowa, nie mógł poradzić sobie z urządzeniem do automatycznej odprawy granicznej. Bramka ABC tak rozwścieczyła Polaka, że zniszczył kilka przedmiotów i uderzył jednego z funkcjonariuszy Straży Granicznej. Mężczyzna został ukarany wysoką grzywną.

O tym incydencie poinformował Karpacki Oddział Straży Granicznej na swojej stronie internetowej. Do zdarzenia doszło na lotnisku w podkrakowskich Balicach.

Zobacz także: Polacy plażują tuż przy granicy z Rosją. Dostają nietypowe SMS-y z sąsiedniego kraju

Agresywny pasażer na lotnisku w Krakowie. Mężczyzna uderzył funkcjonariusza Straży Granicznej

42-latek przyleciał do Polski z Anglii, gdzie pracował. Mężczyzna, aby opuścić lotnisko w Balicach, musiał przejść przez tzw. bramki ABC (Automated Border Control). Nie mógł jednak poradzić sobie z urządzeniem, dlatego próbował otworzyć je siłą.

Gdy mu się to nie udawało, zaczął się zachowywać agresywnie i wulgarnie - czytamy na stronie karpacki.strazgraniczna.pl.

Po chwili do Polaka podeszli funkcjonariusze SG. Mężczyzna krzyczał i używał obraźliwych słów, wyzwisk oraz przekleństw. 

"Po kilkukrotnych wezwaniach przez funkcjonariuszy do zachowania spokoju i udzieleniu informacji o możliwości użycia środków przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej i chwytów obezwładniających, u podróżnego nastąpiła eskalacja jego agresji i uderzył jednego z funkcjonariuszy pięścią w korpus" - poinformowała SG.

Wtedy podjęło decyzję o zatrzymaniu 42-latka. Jednak pasażer nadal zachowywał się agresywnie; zniszczył m.in. drzwi jednego z pomieszczeń. Polak został poddany badaniom na zawartość alkoholu. Okazało się, że ma ponad 2 promile tej substancji w wydychanym powietrzu.

Po wytrzeźwieniu agresywny pasażer okazał skruchę. Funkcjonariuszom wyjaśnił, że działał pod wpływem silnych emocji. Mężczyzna został ukarany wysoką grzywną, która łącznie wyniosła 9000 zł.

"Z uwagi na naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego (art. 222 § 1 kk) oraz znieważenie funkcjonariusza publicznego (art. 226 § 1 kk), mężczyzna poddał się dobrowolnie uzgodnionej z prokuratorem karze łącznej grzywny w wysokości 8000 zł. Będzie również zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz funkcjonariusza w wysokości 1000 zł" - czytamy na stronie Straży Granicznej.

Zobacz także: Koniec konfliktu w PAŻP. Nie będzie paraliżu polskiego nieba w wakacje

RadioZET.pl/karpacki.strazgraniczna.pl