Zamknij

Mężczyzna próbował staranować strażnika leśnego. Teraz czeka go wysoka kara

09.04.2021 13:54
Polska. Mężczyzna próbował staranować strażnika leśnego. Teraz czeka go wysoka kara
fot. ELZBIETA STOZEK/REPORTER

W zeszły wtorek dwóch mężczyzn urządziło sobie nielegalny rajd w rezerwacie "Mójka". Gdy strażnik leśny chciał zatrzymać kierowców quada i crossa do kontroli, jeden z nich próbował go staranować. Teraz mężczyzn czeka wysoka kara.

Ta niebezpieczna sytuacja rozegrała się 6 kwietnia w rezerwacie "Mójka" (leśnictwo Kąkolówka, Nadleśnictwo Strzyżów) położonym w woj. podkarpackim. Teraz kierowców quada i crossa, którzy zorganizowali sobie nielegalny rajd, a jeden z nich usiłował staranować strażnika leśnego, czekają poważne konsekwencje.

Próbował rozjechać strażnika leśnego

Wcześniej mieliśmy sygnały od spacerowiczów, że w okolicach rezerwatu ktoś szaleje pojazdem terenowym, więc patrol Straży Leśnej udał się tam. Już po godzinie 16:00 na ścieżce nieopodal rezerwatu strażnicy podjęli próbę zatrzymania sprawców nielegalnego wjazdu, lecz ci nie reagowali na podawane sygnały do zatrzymania, a kierowca quada usiłował staranować strażnika leśnegoopowiada Jacek Ćwiertniewicz, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie Strzyżów, cytowany przez krosno.lasy.gov.pl.

Finalnie, po podjętym pościgu, udało się złapać sprawców zdarzenia, którzy zostali przekazani funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Dynowie. Z kolei pojazdy, którymi się poruszali i które - jak się później okazało - nie były zarejestrowane, zostały oddane rodzicom zatrzymanych.

Jeden ze sprawców miał ukończone 17 lat, w związku z czym grozi mu mandat w wysokości 500 zł za wjazd na teren leśny. Poniesie także konsekwencje za kierowanie pojazdem mechanicznym bez posiadania wymaganych uprawnień. Z kolei drugi zatrzymany jest osobą nieletnią, dlatego jego sprawą zajmie się sąd rodzinny. Mężczyźni odpowiedzą także za niezastosowanie się do poleceń funkcjonariusza.

Wypowiadamy wojnę quadowcom i crossowcom, wprowadzamy dyżury Straży Leśnej w godzinach wieczornych i w weekendy w całym regionie, by ten proceder ukrócić - deklaruje Wojciech Zajdel, specjalista ds. ochrony mienia w RDLP w Krośnie. 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie przypomina, że za nieuprawniony wjazd na tereny leśne grozi grzywna wysokości do 5000 zł.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

RadioZET.pl/krosno.lasy.gov.pl