Zamknij

Nowe obostrzenia w hotelach. "Zaostrzenie limitów pogorszy ich trudną sytuację"

30.11.2021 15:18
Polska. Nowe obostrzenia w hotelach. "Zaostrzenie limitów pogorszy ich trudną sytuację"
fot. SHUTTERSTOCK

Zaostrzenie limitów w hotelach pogorszy ich trudną sytuację - ocenia sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński. Zwrócił także uwagę na to, że hotelarze nie mogę legalnie weryfikować, czy dany gość jest zaszczepiony przeciw koronawirusowi, czy nie.

W poniedziałek 29 listopada odbyła się konferencja rządowa, podczas której zaprezentowano tzw. alertowy pakiet obostrzeń. Decyzja o zaostrzeniu restrykcji - jak wytłumaczył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski - ma związek z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa.

Jedną z wprowadzonych zasad jest zmiana limitu gości w hotelach. Do tej pory maksymalne obłożenie w miejscach noclegowych wynosiło 75%, teraz natomiast zmniejszono je do 50%. Jak dodano, osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą uwzględniane w limitach. Nowe restrykcje mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia.

Polska. Nowe obostrzenia w hotelach. "Zaostrzenie limitów pogorszy ich trudną sytuację"

Jak powiedział PAP sekretarz generalny IGHP, każde dodatkowe ograniczenie działalności jest dla branży hotelarskiej złą informacją. "Zaostrzenie limitów w hotelach z dotychczas obowiązujących 75 proc. do 50 proc., czy kwestia zmniejszenia liczby osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych i weselach, zdecydowanie pogorszy i tak już trudną sytuację wielu obiektów" - ocenił.

Zobacz także:  To najbardziej restrykcyjne zasady dla podróżujących. Nawet 56 dni kwarantanny po przylocie

Jednocześnie zaznaczył, że sprawdzanie przez hotelarzy, czy dany gość ma być wliczony do limitu, czy nie, w praktyce jest niewykonalne z powodu braku odpowiednich przepisów w tej materii.

Hotelarze nie mogą legalnie weryfikować, czy gość jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, jak również nie mogą przechowywać ani przetwarzać wrażliwych danych medycznych - wyjaśnił.

Marcin Mączyński dodał, że liczne apele IGHP o uregulowanie tej kwestii nadal pozostają bez odzewu.

Sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego zauważył również, że hotele w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, mają marginalny udział w rozprzestrzenianiu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, na co wskazują europejskie badania. "Branża hotelarska jest właściwie przygotowana do działalności w czasie pandemii, m.in. jeszcze bardziej rygorystyczne stały się standardy higieniczne, hotele wdrożyły odpowiednie procedury sanitarne, a pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni" - podkreślił.

Przypomniał, że w ponad połowie hoteli ponad 80 proc. pracowników jest w pełni zaszczepionych.

Zobacz także:  Ryanair otworzy nową bazę. Uruchomi połączenia na jedną z najpiękniejszych wysp w Europie

RadioZET.pl/PAP(Longina Grzegórska-Szpyt)