Zamknij

Rząd likwiduje restrykcje wjazdowe. Znosi kwarantannę po powrocie z zagranicy

24.03.2022 12:31
Polska. Rząd znosi kwarantannę po powrocie z zagranicy. Od kiedy nowe zasady?
fot. SHUTTERSTOCK

W czwartek rząd ogłosił zniesienie kolejnych obostrzeń epidemicznych w Polsce, w tym restrykcji dla podróżujących. W najbliższy poniedziałek zniknie obowiązek kwarantanny po powrocie z zagranicy. Sprawdzamy, co to oznacza dla turystów.

W czwartek 24 marca odbyła się konferencja rządowa, podczas której zapowiedziano zniesienie kolejnych restrykcji wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 28 marca zlikwidowany zostanie obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych, a także wymóg izolacji domowej oraz kwarantanny dla współdomowników. Zmiany objęły również branżę turystyczną. Od najbliższego poniedziałku zniknie kwarantanna dla wszystkich osób przyjeżdżających do Polski.

Polska. Rząd znosi kwarantannę po powrocie z zagranicy

Minister zdrowia poinformował, że od 28 marca zniesiona zostanie kwarantanna graniczna. Od najbliższego poniedziałku wszyscy turyści - bez względu na status COVID-19 - będą mogli swobodnie podróżować do Polski. Oznacza to, że osoby niezaszczepione nie będą już musiały wykonywać testu na koronawirusa przed przekroczeniem granicy.

W mocy pozostaje jednak obowiązek wypełniania formularza lokalizacyjnego przez wszystkich turystów przyjeżdżających do Polski.

Zobacz także: Wizz Air wznawia kilkadziesiąt tras z Polski. To idealne kierunki na letnie wakacje

Przypomnijmy, że obecnie osoby podróżujące do Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen i kilku innych krajów podlegają 7-dniowej kwarantannie. Z izolacji zwolnieni są wyłącznie zaszczepieni, ozdrowieńcy oraz turyści, którzy przedstawią negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Badaniu trzeba się poddać nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.

Jeżeli turysta nie spełnia żadnego z powyższych wymogów, a co za tym idzie - nałożona została na niego kwarantanna, może do 48 godzin od przyjazdu do Polski wykonać test, którego negatywny wynik zwolni go z izolacji.

Z kolei wszyscy podróżni przybywający do Polski spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen (także zaszczepieni i ozdrowieńcy) do 27 marca włącznie mają obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na koronawirusa. Badaniu należy się poddać na 24 godziny przed przylotem lub 3 godziny po przylocie (licząc od odprawy granicznej). W przeciwnym wypadku turysta musi poddać się kwarantannie.

Rozlicz PIT i przekaż 1 procent Fundacji Radia ZET

Jak się spakować na podróż
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

RadioZET.pl/gov.pl