Zamknij

Polska jesienią: gdzie spędzić urlop i co zobaczyć? 10 pomysłów na jesienny wyjazd

27.09.2022
Aktualizacja: 27.09.2022 15:09

Jesień w Polsce to bardzo dobry czas na zwiedzanie i wypoczynek. Mniejsza liczba turystów niż latem, niższe ceny, a do tego przepiękne krajobrazy. Zamiast odkładać podróżnicze plany na przyszły rok, lepiej zdecydować się na odkrywanie uroków naszego kraju również jesienią. Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć o tej porze roku. 

Jesień w Polsce - Bieszczady
fot. Shutterstock/ na zdj. Bieszczady jesienią

Jesień w Polsce rozpoczyna się 23 września i trwa do 21 grudnia. W tym okresie panują bardzo dobre warunki do spokojnego wypoczynku (bez tłumu turystów) w wielu niezwykle malowniczych miejscach. Dokąd warto pojechać i co zwiedzić jesienią w Polsce? Przedstawiamy 10 miejsc, które świetnie sprawdzą się na jesienny wypad w Polsce. 

Bieszczady jesienią: raj dla fotografów

Chociaż Bieszczady są piękne tak naprawdę o każdej porze roku, najbardziej spektakularnie prezentują się właśnie jesienią. Czeka nas wówczas niesamowity "festiwal barw". Zbocza wzniesień i gór mienią różnymi kolorami, lasy przybierają odcienie żółci, czerwieni i zieleni. Bieszczady w okresie jesiennym stają się prawdziwym rajem dla fotografów.

Bieszczady jesienią
fot. Shutterstock

Ale to nie wszystko. Ta pora roku to również mniej osób na szlakach, cisza i niezwykła atmosfera w schroniskach. Minusem może być niepewna pogoda i śliskie szlaki, ale prawdziwych miłośników gór z pewnością to nie odstraszy. Bieszczady to idealny kierunek na ucieczkę od dużo mniej romantycznych, często ponurych krajobrazów większych miast. Tym bardziej że jesienią – kiedy powietrze jest tutaj najbardziej przejrzyste – z Połoniny Wetlińskiej można zobaczyć nawet Tatry.

Dolina Baryczy i Stawy Milickie na jesienny wypad

Dolina Baryczy, nazywana potocznie Krainą Stawów Milickich, to ogromny park krajobrazowy obejmujący aż pięć rezerwatów przyrody. Jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków wodno-błotnych nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Cały kompleks można zwiedzać dzięki świetnie przygotowanym szlakom pieszym i ścieżkom przyrodniczym.

Stawy Milickie
fot. Piotr Hawalej/Reporter/East News

Jednym z najpopularniejszych i najpiękniejszych miejsc w obrębie Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy są Stawy Milickie. To największy w Europie zespół stawów rybnych, a zarazem największy rezerwat ornitologiczny w Polsce. Jesienią miejsce to prezentuje się jeszcze piękniej. Zachwycone będą osoby pragnące urlopu bardzo blisko natury, z dala od tłumów i miejskiego zgiełku.

Kazimierz Dolny: romantyczna jesień w Polsce

Kazimierz Dolny jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce. Nic dziwnego. Miejsce to kusi barwną historią, urokliwym rynkiem, artystyczną atmosferą oraz przepiękną lokalizacją między lasami a Wisłą. W sezonie letnim, kiedy miasto oblegane jest przez tłumy turystów, czasem trudno dotrzeć jego prawdziwą magię. Właśnie dlatego Kazimierz Dolny warto odwiedzić jesienią – to nie tylko mniej osób i większy spokój, ale też niższe ceny hoteli i kwater. Do tego cudowne krajobrazy.

Kazimierz Dolny
fot. Fotolia

Przepiękna panorama miasta roztacza się z góry Trzech Krzyży. Warto dodać, że Kazimierz Dolny znalazł się na prestiżowej liście CNN „najbardziej romantycznych miast w Europie Środkowej”. Jest to więc idealny kierunek na jesienny wypad we dwoje.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Zamek Książ, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Polsce, warto odwiedzić o każdej porze roku. Jesienią można jednak odkryć dodatkowy urok i magię tego miejsca. Monumentalna twierdza dominuje wówczas nad wielobarwnymi lasami Książańskiego Parku Krajobrazowego – drzewa mienią się kolorami zielono-żółto-czerwonymi.

Zamek Książ w Wałbrzychu
fot. Shutterstock

O tym, jak pięknie wyglądała jesień w zamku Książ, pisała sama księżna Daisy (ówczesna żona Jan Henryk XV). "Potem przychodziła jesień, z cudownymi odcieniami złota. Każda ściana i każdy balkon pokryte były liśćmi dzikiego wina: żółtymi, purpurowymi i brązowymi, harmonizującymi z czerwienią zachodzącego słońca i pomarańczową poświatą, jaką rzucało ono na dolinę poniżej. Zamek wyglądał wtedy jak zbudowany ze ścian ognia"  – czytamy we fragmencie z jej pamiętnika.

Zobacz także: Najtańsze miejsca nad Bałtykiem. Tam warto wybrać się na jesienny urlop

Bory Tucholskie: w poszukiwaniu piękna i tajemnicy

Gdzie jeszcze warto spędzić urlop podczas jesieni w Polsce? Dobrym pomysłem są też Bory Tucholskie, czyli jeden z największych w Polsce obszarów leśnych. Na piękno tego miejsca – oprócz rozległych terenów zielonych – składają się też jeziora, rzeki, szlaki turystyczne oraz ciekawe zabytki. W najcenniejszej przyrodniczo części Borów Tucholskich utworzono park narodowy (prawie 80 proc. jego powierzchni stanowią lasy).

Bory Tucholskie
fot. Shutterstock

Na terenie Borów Tucholskich znajduje się wieś Odry z rezerwatem „Kamienne Kręgi". To największe w Polsce skupisko takich obiektów. Najprawdopodobniej kamienne kręgi są cmentarzyskiem Gotów z I i II wieku n.e. Jesienią Bory Tucholskie stają się rajem dla wielbicieli grzybobrania. O tej porze roku krajobraz lasów nabiera też niezwykłych pomarańczowo-żółto-czerwonych kolorów.

Lanckorona: "artystyczna" jesień w Polsce

Ta często zapomniana wioska w Małopolsce jest idealnym celem na jesienny wypad. Drewniana zabudowa z XIX wieku i wąskie uliczki sprawiają, że można poczuć się tu jak w skansenie. Lanckorona była niegdyś popularnym miejscem wypoczynku artystów, malarzy i pisarzy, którzy szukali natchnienia pośród niezwykłych krajobrazów. Wieś znajduje się na najwyższym wzniesieniu w okolicy – Górze Lanckorońskiej (550 m n.p.m) – oferując niesamowite widoki na Tatry i Babią Górę. To doskonałe miejsce na wypoczynek w ciszy, spokoju, blisko przyrody i z artystyczną atmosferą w tle.

Lanckorona
fot. Shutterstock

Lanckorona została założona jako miasto królewskie przez Kazimierza Wielkiego. Na polecenie ówczesnego króla Polski w XIX wieku powstał tam zamek. Dziś z królewskiej konstrukcji zachowały się jedynie ruiny.

Dolina Pałaców i Ogrodów w Karkonoszach

Na liście miejsc, które warto odwiedzić w Polsce jesienią, trzeba wymienić Dolinę Pałaców i Ogrodów w Karkonoszach. To tutaj, na powierzchni około 100 km kw., znajduje się najwięcej pałaców, dworskich willi i zamków w Polsce. Łącznie to około trzydziestu obiektów - od budowli gotyckich, przez romańskie, aż po klasycystyczne. Większość tych budowli jest wpisanych na Listę Pomników Historii. Imponujące zamki i pałace znajdują się na obszarze parków krajobrazowych lub są otoczone gęstym, sosnowym lasem. Na terenie "Doliny" znajduje się m.in. Zamek Chojnik, Zamek Bolczów, Pałac Królewski w Mysłakowicach czy Pałac w Staniszowie Górnym.

Zamek Chojnik
fot. Shutterstock/ na zdj. Zamek Chojnik

Dolina Pałaców i Ogrodów od południa graniczy z Karkonoszami, a na północy z Górami Kaczawskimi, na wschodzie z Rudawami Janowickimi. Nie ma lepszej scenerii do jesiennych spacerów niż w otoczeniu gór i złotych lasów.

Roztocze: jesień w Polsce blisko natury

Co jeszcze warto zobaczyć jesienią w Polsce? Obowiązkowo Roztocze, czyli jedną z najpiękniejszych krain geograficznych w Europie. Tutejsze wzgórza – porośnięte bukowymi i olchowymi lasami  – jesienią tworzą niemal magiczny krajobraz. Do tego malownicze wąwozy, szumiące rzeczki i wodospady. 

Radruż cerkiew
fot. Shutterstock

Roztocze to również świetnie przygotowane trasy rowerowe oraz cenne zabytki architektury. Koniecznie trzeba zatrzymać się W Radrużu, gdzie znajduje się najstarsza w Polsce, widniejąca na liście UNESCO drewniana cerkiew pw. św. Paraskewy. Warto zajrzeć też do Narola słynącego z barokowego pałacu Łosiów. Wybudowana w XVIII wieku rezydencja otoczona była imponującym symetrycznym ogrodem tarasowym w stylu francuskim. 

Podlasie i Puszcza Białowieska

Podlasie warto zwiedzać tak naprawdę przez cały rok. Jednak jesienią ten region Polski nabiera zupełnie nowych kolorów i zyskuje jeszcze bardziej melancholijny klimat. Czerwono-żółte barwy liści drzew niezwykle komponują się drewnianymi domami i zabytkowymi cerkwiami. 

Puszcza Białowieska
fot. Shutterstock

Puszcza Białowieska, jeden z najbardziej dziewiczych terenów w Polsce, jesienią mieni się jeszcze piękniejszymi kolorami. W takim otoczeniu można naprawdę uciec od codziennego zgiełku i często ponurych krajobrazów wielkomiejskich. 

Ojcowski Park Narodowy: złota polska jesień

Jesień w Polsce? Idealnym kierunkiem będzie Ojcowski Park Narodowy, który o tej porze roku prezentuje się jeszcze piękniej. Zielona wciąż dolina Prądnika w niezwykły sposób komponuje się z żółto-czerwonymi zboczami, pośród których wznoszą się wapienne formacje skalne.

Ojcowski Park Narodowy jesienią
fot. Shutterstock

Zamek w Pieskowej Skale, nazywany perłą architektury renesansowej, oraz Zamek w Ojcowie w jesiennym otoczeniu prezentują się jeszcze piękniej.