Zamknij

Polska skraca ważność paszportów covidowych. Nowe zasady od 1 lutego

04.01.2022 09:10
Unijny certyfikat Covid
fot. Shutterstock

Paszporty covidowe będą ważne krócej. Ministerstwo zdrowia poinformowało w komunikacie prasowym, że od 1 lutego ważność unijnych certyfikatów covidowych wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, po dawce uzupełniającej i przypominającej, zostanie skrócona do 270 dni (ok. 9 miesięcy). 

Nowe przepisy, przygotowane na podstawie stanowiska Rady Medycznej, są zgodne z decyzją KE, która 21 grudnia zdecydowała, że ważność paszportu covidowego zostanie skrócona z 12 do 9 miesięcy, licząc od momentu pełnego zaszczepienia. Aby przedłużyć unijny certyfikat covidowy, potrzebna będzie dawka przypominająca. Również w tym przypadku, czyli przyjęcia trzeciej dawki, ważność certyfikatu zostanie skrócona. 

Unijny certyfikat Covid ważny tylko 9 miesięcy

Ministerstwo zdrowia już pod koniec roku zapowiadało wprowadzenie zmian dotyczących paszportów covidowych. Teraz o nowych przepisach resort poinformował w komunikacie prasowym. 

– Od lutego 2022 r. ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC), wydanych po szczepieniu w schemacie podstawowym, zostanie skrócona do 270 dni – to jedna ze zmian zasad wystawiania zaświadczeń – wynika z komunikatu. 

Zmiany dotyczą również skrócenia ważności certyfikatów UCC dla dawki przypominającej podawanej osobom zaszczepionym, które ukończyły podstawowy, pełny schemat szczepienia przeciw Covid-19 w celu przedłużenia ochrony po szczepieniu, jak również dawki dodatkowej uzupełniającej, którą po 28 dniach przyjmują pacjenci z upośledzeniem odporności.

Resort zdrowia przypomniał jednocześnie, że od 31 grudnia 2021 r. rozpoczął się proces wydawania UCC na okres 360 dni od daty przyjęcia dawki dodatkowej uzupełniającej. Ostatecznie podjęto decyzję, że od 1 lutego 2022 r. ważność certyfikatów zostanie skrócona do 270 dni, licząc od daty szczepienia dawką dodatkową. Podobnie jest z dawką przypominającą, dla której data ta także zostanie skrócona do 270 dni, licząc od momentu przyjęcia szczepienia przypominającego.

Jak pobrać paszport covidowy?

Ministerstwo przypomniało, że celem wprowadzenia unijnych certyfikatów covidowych jest ułatwienie swobodnego przemieszczania się w Unii Europejskiej. Taki dokument można pobrać po zalogowaniu się na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) lub mieć go stale przy sobie w aplikacji moje IKP.

Osoby, które przyjęły dodatkową dawkę szczepionki, mogą również udać się do placówki POZ/właściwego punktu szczepień w celu uzyskania wydruku UCC. W takich wypadkach, pacjent powinien uzyskać pomoc w punkcie szczepień i dostać wydrukowany UCC.

Źródło: PAP, gov.pl, rp.pl