Zamknij

Oto polski "Czarnobyl". W Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia jądrowa

29.11.2020 09:15
Opuszczona elektrownia jądrowa w Żarnowcu
fot. Marcin Bruniecki/REPORTER

Zainteresowanie katastrofą w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie gaśnie. A wiedzieliście, że w Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia atomowa? Zobaczcie, gdzie ją znaleźć.

26 kwietnia 2020 roku minęły dokładnie 34 lata od jednej z największych katastrof w historii - mowa o wybuchu w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, który doprowadził do męczeńskiej śmierci wielu ludzi i do skażenia szkodliwym promieniowaniem ogromnych terenów wokół elektrowni.

Zainteresowanie tym tematem wciąż jest bardzo żywe, do czego z pewnością przyczynił się również serial "Czarnobyl" zrealizowany w 2019 roku przez HBO. Elektrownia atomowa w Czarnobylu od lat już nie pracuje, ale ją, jak i tereny wokół niej wciąż licznie odwiedzają turyści. A wiedzieliście, że w Polsce też znajduje się opuszczona elektrownia atomowa? Na tym terenie nie doszło do katastrofy, jak miała miejsce na Ukrainie ponad 30 lat temu, ale miejsce to "straszy" tak samo.

Koniecznie zobaczcie, gdzie znajduje się "polski Czarnobyl" i dlaczego to miejsce zyskało to miano.

"Polski Czarnobyl" - opuszczona elektrownia jądrowa w Żarnowcu

W Polsce znajduje się opuszczona elektrownia jądrowa, która zlokalizowana jest w miejscowości Żarnowiec. Wiele osób nie wie o jej istnieniu, gdyż tak naprawdę jej praca nigdy się nie rozpoczęła.

Elektrownia Jądrowa w Żarnowcu budowana była w latach 1982-1989 w miejscu zlikwidowanej miejscowości Kartoszyno. Miała stanowić pierwszy krok realizacji polskiego programu jądrowego. Niestety jej budowa nigdy nie została ukończona, a wpływ na to miało kilka czynników.

Przede wszystkim po 1989 roku zmieniła się w kraju sytuacja ekonomiczna. W dodatku wiele osób sprzeciwiało się ukończeniu budowy po tym, co wydarzyło się w 1986 roku w Czarnobylu. Ostatecznie realizację projektu wstrzymano, a opuszczone budynki elektrowni nad Jeziorem Żarnowieckim do dzisiaj stoją i straszą. Nie przeszkadza to jednak miłośnikom mocnych wrażeń, którzy chętnie zapuszczają się na te tereny, aby obejrzeć opuszczone budynki z bliska.

Wiedzieliście o istnieniu takiego miejsca w Polsce?

EN_01269448_8233
fot. Eastnews/Marcin Bruniecki/REPORTER
EN_01269448_8237
fot. Eastnews/Marcin Bruniecki/REPORTER