Zamknij

Polskie kurorty odwiedziły miliony turystów. To najlepszy wynik w historii

03.11.2021 14:50

Polskie kurorty przeżywały w tym roku prawdziwe oblężenie. Padł rekord pod względem liczby turystów odwiedzających kurorty nad morzem i w górach. Od czerwca do sierpnia w Polsce wypoczywało 9,4 mln gości, z czego 8,4 mln stanowili Polacy. To najlepszy wynik w historii. 

Wakacje w Polsce
fot. Shutterstock

Poprzedni rekord padł jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, gdy urlop w kraju spędziło 6,6 mln Polaków – podał GUS. Z przedstawionych przez niego danych wynika również, że w lipcu i sierpniu na urlop w naszym kraju zdecydowało się 6,6 mln Polaków – o 1,5 mln więcej niż przed rokiem i na poziomie zbliżonym do 2017 r.

Polska popularnym kierunkiem na wakacje 2021

Jak wynika z danych przedstawionych przez Główny Urząd Statystyczny, na urlop w czerwcu zdecydowało się ponad 2,3 mln Polaków. W porównaniu z analogicznym miesiącem 2020 roku, kiedy odnotowano 1,3 mln osób, było ich o ponad 71 proc. więcej. W większości byli to turyści krajowi (2,1 mln), natomiast z zagranicy przyjechało 0,2 mln osób. 

Z kolei w lipcu 2021 r. urlop w Polsce zaplanowało 3,6 mln turystów, w tym 3,2 mln gości krajowych i 0,4 mln zagranicznych. W porównaniu z lipcem 2020 r. liczba turystów ogółem była większa o 32,5 proc.

Najchętniej odwiedzane przez turystów było województwo pomorskie, zachodniopomorskie oraz małopolskie. Łącznie w Polsce od czerwca do sierpnia udzielono ponad 25 mln noclegów. Dane te dotyczą wyłącznie pensjonatów i hoteli, które posiadają co najmniej 10 miejsc noclegowych.

Wyniki raportu przekazane przez GUS pokazują, że zdecydowana większość Polaków w tym roku spędziła wakacje w kraju. Bez wątpienia wpłynęła na to pandemia i liczne restrykcje przy podróżowaniu za granicę. Polskich turystów nie zniechęcały wysokie ceny w najpopularniejszych kurortach oraz tłumy wypoczywających. Takie dane są jednak bardzo dobrą wiadomością dla polskiej branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała na skutek Covid-19 i wcześniej wprowadzanych ograniczeń. 

Źródło: GUS, Onet