Zamknij

Polskie miasto na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie

19.01.2021 10:41
Wrocław
fot. Shutterstock

W poniedziałek dwa polskie miasta znalazły się na liście 10 najbardziej zanieczyszczonych miejsc na całym świecie. Jedno z nich zajęło nawet 1. miejsce. Już wiecie, o którą miejscowość chodzi? Zobaczcie, jak źle wyglądała tu sytuacja w ciągu ostatniej doby.

18 stycznia 2021 roku był dniem, w którym zdecydowanie warto było pozostać w miarę możliwości w domu. Nie dość, że na zewnątrz było bardzo zimno, nad wieloma dużymi miastami unosił się gęsty smog. Jakość powietrza w czasie tych kilkunastu godzin w naszym kraju była fatalna.

Potwierdzeniem tego jest ranking opublikowany przez IQAir. Na liście najbardziej zanieczyszczonych dużych miast na świecie znalazło się tego dnia wiele miejsc, ale w pierwszej dziesiątce aż dwa leżące w naszym państwie. Już wiecie, które zasłużyły na to niechlubne miano?

Polskie miasto na pierwszym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie

W rankingu IQAir z 18 stycznia 2021 roku dotyczącym najbardziej zanieczyszczonych dużych miast na 1. miejscu znalazł się Wrocław. Niestety największe miasto na Dolnym Śląsku wyprzedziło takie miejscowości, jak Kalkuta, Delhi czy Ułan Bator. I choć tak fatalna sytuacja utrzymywała się tutaj mniej więcej do południa - później Wrocław spadł na drugą pozycję - dalej nie mamy z czego być dumni.

W pierwszej dziesiątce zanieczyszczonych miast znalazła się również Warszawa. Początkowo zajmowała ona 6. miejsce, a później spadła na 10.

O złej sytuacji alarmowała m.in. grupa Dolnośląski Alarm Smogowy na Facebooku. To właśnie tutaj pojawiło się zestawienie przygotowane przez IQAir.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu już nad ranem wydawał komunikaty o wysokim stężeniu niebezpiecznych dla człowieka pyłów w powietrzu. I rzeczywiście znacznie przekroczyły one normy. Około godz. 13 stężenie pyłów PM10 we Wrocławiu wynosiło 144 µg/m3, a PM2,5 aż 133 µg/m3. Z kolei stężenie pyłów PM2,5 w Żywcu osiągnęło aż 174 µg/m³, a to oznacza, że wynik ten stanowił ok. 700 proc. dobowej normy.

W związku z tym zalecano, aby mieszkańcy pozostali w domach. Szczególnie o swoje zdrowie w takim dniu powinni zadbać seniorzy, kobiety w ciąży, dzieci i osoby z chorobami układu oddechowego, a także krążeniowego.

Smog w Polsce

Przypominamy, że przez zanieczyszczone powietrze w Polsce co roku umiera ok. 45 tys. osób. Tak wynika z badań Europejskiej Agencji Środowiska. W rankingach najbardziej zanieczyszczonych miast regularnie pojawiają się Wrocław i Kraków. Tylko w styczniu 2021 roku Wrocław trafił do pierwszej dziesiątki takiej listy już dwa razy.