Zamknij

Półwysep Helski to nie tylko Hel. Odkrywamy największe atrakcje

13.06.2022
Aktualizacja: 13.06.2022 14:36

Półwysep Helski jest 35-kilometrowym odcinkiem lądu mocno wcinającym się w Morze Bałtyckie. Ten charakterystyczny, piaszczysty pas uznaje się za najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża. Nic dziwnego, że miejsce to każdego roku przyciąga rzesze miłośników plażowania, sportów wodnych i wycieczek rowerowych. Odkrywamy największe atrakcje Półwyspu Helskiego i przedstawiamy informacje praktyczne przydatne w czasie planowania urlopu.

Półwysep Helski, Hel
fot. Shutterstock

Półwysep Helski (Mierzeja Helska) jest jednym z najpopularniejszych miejsc nad Morzem Bałtyckim. Każda z położonych na piaszczystym cyplu miejscowości ma swoich miłośników, którzy co roku tam powracają. Nie tylko do głównego kurortu, czyli Helu, ale także do Jastarni, Władysławowa, Chałup, Juraty czy Kuźnicy. Cała okolica słynie z bogatej bazy gastronomiczno-noclegowej oraz rozbudowanej infrastruktury turystycznej. 

Półwysep Helski, czyli „piaszczysta kosa”

Półwysep Helski jest najmłodszym fragmentem polskiego wybrzeża. Jeszcze 300 lat temu znajdował się w tym miejscu ciąg wysepek, które z czasem zaczęły się ze sobą łączyć. Miał na to wpływ prąd morski niosący piasek z dna Bałtyku.

Półwysep Helski
fot. Shutterstock

Dziś ta piaszczysta mierzeja, przypominająca z lotu ptaka kosę, oddziela Zatokę Pucką od Morza Bałtyckiego. Mierzeja ma łącznie 35 km długości oraz 100 metrów szerokości w najwęższym miejscu (w okolicy Kuźnicy) i 3 kilometry w najszerszym (w Helu).

Przez cały półwysep przebiega linia kolejowa łącząca Hel z Władysławowem i Gdynią. Miłośnicy wypraw na dwóch kółkach mogą przejechać przez cały obszar trasą rowerową. Ze względu na swój wyjątkowy charakter od 1978 roku cała Mierzeja Helska należy do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Hel; „na końcu Polski”

To najdalej wysunięty punkt Półwyspu Helskiego, a zarazem najważniejsza jego miejscowość. Pierwotne miejsce lokalizacji miasta zostało zatopione przez wody Zatoki Puckiej, co miejscowe legendy opisują jako karę za grzechy mieszkańców. Dziś Hel to popularny kurort turystyczny, który w szczycie sezonu przyciąga tłumy miłośników plażowania i sportów wodnych (położenie na cyplu gwarantuje silne wiatry). Jedną z największych atrakcji tej miejscowości, szczególnie popularną wśród rodzin z dziećmi, jest działające przy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego fokarium z rzadkim gatunkami szarych fok.

Hel - plaża
fot. Shutterstock

Ale to tylko początek. W Helu rozpoczyna się też słynny Szlak Militarny, czyli 10-kilometrowa trasa prowadzącą przez cenne przyrodniczo tereny oraz fortyfikacje wzniesione przed II wojną światową. Nad Helem góruje wysoka na 41 metrów latarnia morska wzniesiona w pierwszej połowie XX wieku. Najstarszym zabytkiem w miejscowości jest z kolei gotycki budynek dawnego kościoła św. Piotra i Pawła z XIV wieku. Obecnie w dawnej świątyni mieści się Muzeum Rybołówstwa.

Półwysep Helski: miejscowości na słynnej mierzei

Chociaż Półwysep Helski kojarzony jest przede wszystkim z Helem (i tak potocznie nazywa się nawet całą mierzeję), miejsce to oferuje znacznie więcej wyjątkowych miejsc i atrakcji.

Władysławowo

To popularny kurort turystyczny położony u nasady Półwyspu Helskiego, z dostępem zarówno do wód Morza Bałtyckiego, jak i spokojnej Zatoki Puckiej. Nazwa miasta upamiętnia samego króla, Władysława IV. Symbolem Władysławowa jest Dom Rybaka z wieżą widokową, z której roztacza się piękny widok na okolicę. W obiekcie mieści się m.in. Muzeum Motyli z setkami barwnych okazów motyli z całego świata.

Popularnym punktem jest też Aleja Gwiazd Sportu, w formie deptaka, gdzie upamiętniono zasłużonych sportowców i trenerów polskich, m.in. Szewińską, Wagnera, Deynę czy Korzeniowskiego. Rodziny kochają też Lunapark Sowiński, czyli wesołe miasteczko z szeroką ofertą rozrywek. Władysławowo to jednak dla turystów przede wszystkim szerokie, czyste plaże z drobnym piaskiem i łącznie pięcioma kąpieliskami.

Chałupy

Ta część polskiego wybrzeża (oddalona od Władysławowa ok. 7 km) przez długi czas była mekką dla naturystów. Obecnie miejsce to słynie jako raj dla kite- i windsurferów. Płytkie i spokojne wody Zatoki Puckiej stanowią doskonałe miejsce do uprawiania sportów wodnych. Pod kątem warunków do uprawiania żeglarstwa deskowego akwen został oceniony jako jeden z najlepszych w Europie. W Chałupach nie zabraknie też miejsc tętniących życiem – szczególnie w okolicy kempingów. Wciąż zachowały się odludne miejsca i dzikie plaże ciągnące się od Juraty aż do samego Helu.

Jastarnia

To niewielka miejscowość nadbałtycka, w samym sercu Mierzei Helskiej, pomiędzy Władysławowem a Helem. W Jastarni turyści mają do dyspozycji sześć kąpielisk morskich. Największą atrakcją kurortu są oczywiście plaże – czyste, z miękkim piaskiem, ciągnące się nad otwartym Morzem Bałtyckim oraz Zatoką Pucką. Wielbiciele wędrówek mogą wybrać się w okolicy Jastarni na spacer ścieżką przyrodniczą „Torfowe Kłyle”, która prowadzi przez łąki i zagajniki Zatoki Puckiej.

Jastarnia
fot. Shtterstock

Kuźnica

To dawna osada rybacka, w której można mocno poczuć tradycje kaszubskie. Kuźnica jest najwęższym skrawkiem Polski – Mierzeja Helska ma tutaj średnio 250, a w najwęższym punkcie nieco ponad 100 metrów szerokości.

Centrum miasta skupione jest wokół neogotyckiego kościoła wybudowanego w latach 1931-1933. Zachowały się też murowane XIX-wieczne domy rybackie. Najciekawszym punktem w Kuźnicy jest jednak kameralny port rybacki nad „Małym Morzem” (jak Zatokę Pucką nazywają Kaszubi) oraz wydma Lubek (czyli najwyższa wydma Mierzei Helskiej).

Jurata

Juratę uznaje się za jeden z najmodniejszych letnich kurortów nad polskim Bałtykiem. Miejscowość położona między Zatoką Pucką a otwartym morzem, słynie z piaszczystej plaży. Nie bez znaczenia jest też obecność prestiżowego hotelu Bryza, dzięki któremu Jurata od lat przyciąga polskie gwiazdy, polityków czy biznesmenów. Miejscowość ta była modna już w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie wtedy wzniesiono tu wille, pensjonaty czy domki wypoczynkowe, które przyciągają rzesze turystów.

Trasa rowerowa przez Mierzeję Helską

Cała ścieżka rowerowa ma 35 km i biegnie przez Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię, Juratę aż po Hel. Oczywiście nie trzeba przejeżdżać całego odcinka – wszystko zależy od naszych chęci i możliwości. Warto jednak pamiętać, że w każdej z tych miejscowości można zrobić sobie przerwę – na zwiedzanie, skorzystanie z oferty gastronomicznej czy po prostu wypoczynek na plaży.

Hel trasa rowerowa
fot. Shutterstock

Trasa rowerowa biegnąca przez Półwysep Helski jest w większości typową ścieżką z kostki brukowej, dzięki czemu nie wymaga specjalnych przygotowań. Najtrudniejszą częścią wyprawy rowerowej może okazać się odcinek Jurata – Hel, który ma około 14 km i prowadzi przez las oraz wydmy. Na tym odcinku nie mamy utwardzonej ścieżki rowerowej, w związku z tym turyści często wybierają jezdnie (przeszkadzać może jednak wzmożony ruch, szczególnie w sezonie letnim).

Cała tras rowerowa przez Półwysep Helski: Władysławowo – (7 km) –> Chałupy – (5-6 km) –> Kuźnica – (7 km) –> Jastarnia – (2 km) –> Jurata – (14 km) –> Hel 

Półwysep Helski z lotu ptaka

Nagranie z Mierzeją Helską z lotu ptaka kilka lat temu zrobiło furorę w sieci. Piaszczystym cypelkiem na północy Polski zachwycały się też media zagraniczne.

Na ponad pięciominutowym filmiku, wykonanym za pośrednictwem drona, można zobaczyć nie tylko cały półwysep, ale również przejeżdżające przez niego pociągi. Nagranie umieszczone na YouTube ma już ponad milion wyświetleń.