Zamknij

Rowerem przez Pomorze Zachodnie. Najciekawsze propozycje na wycieczkę

29.06.2021 11:29

Pomorze Zachodnie jest doskonałym wyborem na dłuższe i krótsze wyprawy rowerowe. Ten region Polski oferuje prawdziwe bogactwo atrakcji – dziewiczą naturę, przepiękne krajobrazy, ciekawe zabytki, czyste powietrze oraz rozbudowaną infrastrukturę turystyczną. Nie ma chyba lepszego sposobu na odkrywanie tego niezwykłego miejsca na mapie Polski niż właśnie na dwóch kółkach.

Velo Baltica
fot. Materiały partnerskie

Pomorze Zachodnie to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów naszego kraju. Choć wielu osobom kojarzy się głównie z plażami i wypoczynkiem nad Bałtykiem, ma do zaoferowania znacznie więcej. Niezwykle bogatą historię zapisaną w zabytkach, liczne atrakcje oraz zachwycającą naturę – liczne parki krajobrazowe, rezerwaty, puszcze i ponad tysiąc pomników przyrody.

Ten zakątek Polski to również doskonałe miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Wielbiciele zwiedzania na dwóch kółkach znajdą tu świetnie przygotowane trasy rowerowe prowadzące przez najciekawsze tereny Pomorza Zachodniego. Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Velo Baltica: rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

Velo Baltica stanowi część dwóch międzynarodowych tras rowerowych – Eurovelo 10 (Trasa Rowerowa Morza Bałtyckiego) oraz EuroVelo 13 (Szlak Żelaznej Kurtyny). Liczy łącznie 245 kilometrów – swój początek ma w Świnoujściu, a koniec w Ustce. Oczywiście nie trzeba przejeżdżać od razu całego szlaku – można podzielić go kilka krótszych odcinków. Tak naprawdę na każdym etapie rowerowej wyprawy tą trasą czeka nas coś wyjątkowego. Po drodze można zatrzymać się w popularnych nadmorskich kurortach, w tym m.in. Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Mielnie czy Darłówku.

Velo Baltica
fot. Materiały partnerskie

Największym atutem trasy Velo Baltica jest możliwość podziwiania przepięknych krajobrazów oraz ciągłego korzystania z uroków nadbałtyckich plaż – szczególnie tych mniej obleganych, dzikich, dostępnych w zasadzie tylko rowerzystom. Ogromną zaletą tego szlaku jest również bardzo dobry dostęp do wszelkich usług – noclegi wszystkich kategorii, bogactwo restauracji czy liczne serwisy rowerowe.

Velo Baltica
fot. Materiały partnerskie

Velo Baltica jest bez wątpienia jednym z najlepszych w Polsce szlaków do spróbowania swoich sił w turystyce rowerowej. Trasa jest łatwa i bezpieczna, dzięki czemu doskonale nadaje się na rodzinną wycieczką z dziećmi. Większość odcinków jest też świetnie oznakowana – nie trzeba zatem zaglądać po drodze do map. Przebieg szlaku Velo Baltica został dokładnie oznaczony w popularnych turystycznych aplikacjach z mapami.

– Polskie wybrzeże jest piękne, a na Pomorzu Zachodnim najpiękniejsze – przekonuje marszałek województwa, Olgierd Geblewicz. – Trasa nadbałtycka jest idealna na kilkudniową wakacyjną wyprawę, jak i na krótsze wycieczki. W tym roku zyskała kilka nowych odcinków, budowane jest wygodne połączenie Świnoujścia z Międzyzdrojami i dalej w kierunku Dziwnowa. Jestem przekonany, że zachwyci wszystkich rowerzystów.

Trasa Pojezierzy Zachodnich: wyprawa szlakiem „tysiąca jezior”

Ta trasa jest idealnym wyborem dla tych, którzy w czasie rowerowej wyprawy szukają przede wszystkim spokoju, dziewiczych krajobrazów i mniej turystycznych miejsc.

Szlak Pojezierzy Zachodnich biegnie przez cztery parki krajobrazowe (Cedyński, Barlinecki, Iński oraz Drawski). Jak wskazuje sama nazwa tej trasy, w czasie wycieczki można podziwiać wiele jezior z krystalicznie czystą wodą i licznymi plażami. Przyjęło się nawet określenie, że to „szlak tysiąca jezior”.

Trasa Pojezierzy Zachodnich
fot. Materiały partnerskie

Zachodnia część trasy prowadzi głównie asfaltowymi drogami rowerowymi wybudowanymi na kolejowych traktach Pojezierza Myśliborskiego i Choszczeńskiego i dociera do najpopularniejszych pojezierzy – Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Po drodze nie brakuje przepięknych krajobrazów.

Rowerową wyprawę warto rozpocząć w tzw. kilometrze zero, na moście w Siekierkach, czyli polsko-niemieckiej granicy. Stary kolejowy most został przekształcony – rowerowy szlak z punktem widokowym na Odrę oraz niezwykłe Kostrzyneckie Rozlewisko. Początkujący rowerzyści oraz osoby szukające dobrze oznakowanych odcinków powinny wybrać południowo-zachodnią część trasy – z Siekierek do Ińska.

– To najdłuższy szlak rowerowy w regionie, zaplanowany na 420 kilometrów – wyjaśnia marszałek Olgierd Geblewicz. – W przyszłym roku, kiedy zostanie otwarta niemiecka część przeprawy Siekierki – Neurüdnitz, Trasa Pojezierzy Zachodnich stanie się również velostradą na Zachód, naturalnie połączy się z siecią europejskich szlaków – dodaje.

Wokół Zalewu Szczecińskiego: rowerowa wycieczka „na granicy”

Szlak rowerowy Wokół Zalewu Szczecińskiego jest idealnym wyborem dla osób lubiących aktywny wypoczynek nad wodą. To okrężna trasa polsko-niemiecka, której wschodnia część całkowicie pokrywa się z trasą Blue Velo. Wiele odcinków zapewnia bezpośredni widok na wody Jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego.

Wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materiały partnerskie

Wycieczka rowerowa tą trasą pozwala na stałe obcowanie z dziką przyrodą i obserwację ptactwa, z którego słyną wody Zalewu Szczecińskiego. Po drodze znajdują się też liczne mariny oraz obszar dobrze zachowanych lasów bukowych Wolińskiego Parku Narodowego. W czasie wyprawy warto na moment zboczyć z trasy i odwiedzić jeden z punktów widokowych. Niezwykłych krajobrazów z pewnością nie zabraknie! Wielbiciele zwiedzania powinni zatrzymać się w niewielkiej osadzie Słowian i Wikingów.

Po drodze można zrobić sobie przystanek w znanych polskich oraz niemieckich miastach – Szczecinie, Wolinie, Świnoujściu, Międzyzdrojach, Anklam czy Ueckermünde.

Rowery - wokół Zalewu Szczecińskiego
fot. Materialy partnerskie

– Bardzo lubię eksplorować okolice Zalewu na dwóch kółkach – Stepnicę, Czarnocin, Wolin. Unikalna przyroda, cisza, zachwycające widoki – opisuje marszałek Olgierd Geblewicz. – Dzięki współpracy polskich i niemieckich samorządów powstaje bardzo atrakcyjna transgraniczna trasa, która w sumie ma prawie 300 kilometrów.

Stary Kolejowy Szlak: bogactwo Pomorza Zachodniego

Wyprawa Starym Kolejowym Szlakiem pozwala w przekroju zobaczyć to, co najpiękniejsze na Pomorzu Zachodnim. Nie tylko zapierającą dech w piersiach panoramę Morza Bałtyckiego, ale również pojezierza, doliny rzeczne, moreny Szwajcarii Połczyńskiej czy rozległe kompleksy leśne.

Ciekawą cechą tego szlaku jest to, że pokonać go na różne sposoby. Trasa ma dwie odnogi, które zbiegają się w Białogardzie. Pierwsza prowadzi z Mielna przez Koszalin, a druga swój początek ma w Kołobrzegu i przebiega w dużej części po nasypie dawnej linii kolejowej przez Gościno i Karlino.

Stary Kolejowy Szlak
fot. Materiały partnerskie

Dawną linią kolejową można pojechać też na odcinku pomiędzy Połczynem-Zdrojem a Złocieńcem – tam szlak krzyżuje się z Trasą Pojezierzy Zachodnich, stanowiąc swoisty łącznik pomiędzy pojezierzem a Bałtykiem. Trasa kończy się za Wałczem, w miejscowości Dobino. W planach jest jednak rozbudowanie tego szlaku dalej na południe Polski, w szczególności do Poznania.

Stary Kolejowy Szlak
fot. Materiały partnerskie

– Dawne linie kolejowe to najpopularniejsze trasy rowerowe – komentuje Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka. – Poprowadzone z dala od dróg samochodowych, są płaskie, a jednocześnie pozwalają podziwiać górzyste krajobrazy. Jadąc tymi trasami, postrzegamy krajobraz podobnie, jak niegdyś pasażerowie pociągu. Stary Kolejowy Szlak to bogactwo różnorodności połączone wspólną kolejową historią.

Pomorze Zachodnie_rowery
fot.

System tras rowerowych powstał dzięki wsparciu Funduszy Europejskich.