Zamknij

Pompeje: 9 najważniejszych atrakcji i wskazówek przed podróżą

06.07.2021
Aktualizacja: 06.07.2021 16:42

Pompeje, miasto leżące u podnóża wulkanu, poznaj najciekawsze zabytki i miejsca, historie, ciekawostki i ważne informacje turystyczne

Pompeje: 9 najważniejszych atrakcji i wskazówek przed podróżą
fot. Shutterstock

Zaginione miasto Pompeje to archeologiczna perełka włoskiego regionu Kampania. To eleganckie rzymskie miasto było niegdyś kwitnącym królestwem, pogrzebanym w głębokiej historii katastrofalnej erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Pompeje znajdują się w pobliżu Zatoki Neapolitańskiej, która jest dobrze zachowanym miejscem ze starożytnymi ruinami.

Czytaj także: Prowansja – co warto zobaczyć w krainie pachnącej lawendą ? 5 najlepszych miejsc

Pompeje - atrakcje turystyczne

To rzymskie miasto ma wiele do zaoferowania, od zabytków, tradycyjnych domów, muzeów i teatrów po rzymskie łaźnie, sklepy i mnóstwo graffiti do podziwiania. Rozpocznij swoją podróż od Willi Tajemnic, a zakończ ją podziwianiem niesamowitych fresków z epoki rzymskiej. Oto lista 9 najlepszych atrakcji w Pompejach we Włoszech.

Odwiedź Willę Tajemnic

Villa Dei Misteri lub Willa Tajemnic to dobrze zachowana wiejska posiadłość rzymska na obrzeżach Pompejów. Ten dwór został pochowany w emisji Wezuwiusza i odkopany w 1909 roku. Ponadto willa ta jest popularna dzięki freskom z pierwszego wieku w jednym ze swoich pomieszczeń. Freski przedstawiają damę, która ujawnia sekret religii grecko-rzymskiej.

Są obecnie najbardziej znanymi i niezwykłymi pozostałościami starożytnego malarstwa rzymskiego. Willa jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO w Pompejach.

Świątynia Apolla

Najstarsza budowla w Pompejach, Świątynia Apolla ilustruje zmiany w stylach architektonicznych, jakie zaszły od jej wczesnych początków czyli VI wieku p.n.e. do momentu jej zniszczenia w 79 r. Oryginalny projekt został zmieniony przez Greków, a następnie rozbudowany przez Rzymian poprzez dodanie obwodu zewnętrznych kolumn. Gdy większość oryginalnych posągów świątyni znajduje się obecnie w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu, na ich miejscu stoi kopia Apolla i popiersie bogini Diany.

Duży Teatr i Odeon

Dwa teatry Pompejów znajdują się w tej samej części starożytnego miasta. Teatro Grande (Teatr Duży) to amfiteatr na świeżym powietrzu, w którym wystawiano sztuki grecko-rzymskie. Mniejszy Odeon był używany do poezji i występów muzycznych, co wymagało mniejszej i zadaszonej przestrzeni dla uzyskania jak najlepszej akustyki. Wskazówka: stań na środku sceny Odeon i mów normalnym głosem, usłyszysz wzmocniony własny głos, tak jakbyś mówił do mikrofonu.

Ogród Uciekinierów

Orto dei Fuggiaschi (Ogród Uciekinierów) był starą dzielnicą miasta, która w miarę rozwoju Pompejów została przekształcona w winnice. Nazwa jest hołdem złożonym zwłokom 13 ofiar erupcji wulkanu z 79 roku n.e., które próbowały uciec przez Porta Nocera. Ich szczątki odkryto podczas wykopalisk w latach 1961-62 i 1973-74 metodą odlewania gipsu.

Zobacz także: San Marino na weekend - najpopularniejsze atrakcje w jednym z najmniejszych państw Europy

Amfiteatr

Zbudowany około 70 rpne starożytny amfiteatr w Pompejach jest jednym z najlepiej zachowanych na świecie. Wykorzystywana do wydarzeń sportowych i walk gladiatorów przestrzeń mogła pomieścić 20 000 widzów w trzech sekcjach siedzeń: pierwsze rzędy były dla prominentnych obywateli, środkowe rzędy były dla klas średnich, a summa , najwyższe rzędy, były przeznaczone dla pozostałych populacji.

Lupanar

Lupanare (lupanar) jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć miejsc w ruinach Pompejów. Miejski dom publiczny mieścił się na dwóch poziomach, z pięcioma małymi celami na parterze i pięcioma na piętrze. Każda cela miała kamienne łóżko, które było pokryte matą lub poduszką, a nad drzwiami każdej celi znajdował się erotyczny fresk, który prawdopodobnie przedstawiał specjalizację prostytutki, która pracowała w każdej celi. Chociaż miejsce to znajduje się między dwiema bocznymi uliczkami, łatwo było go znaleźć, podążając za fallicznymi symbolami na płytach chodnikowych i fasadach pobliskich budynków.

Dom Fauna

Casa del Fauno (Dom Fauna) to jeden z najbardziej spektakularnych i największych domów w Pompejach, zajmujący około 3000 metrów kwadratowych z obszarami przeznaczonymi dla właścicieli willi i innymi obszarami dla służby. Nazwa pochodzi od brązowego posągu satyra w impluvium (mały basen do zbierania wody deszczowej). Willa posiada wiele posągów, fresków i mozaik. Do najbardziej znanych należy mozaika przedstawiająca Aleksandra Wielkiego walczącego z Dariuszem i Persami pod Issus, obecnie wystawiona w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Sanktuarium Wenus

To ważne święte miejsce poświęcone Wenus, opiekunce miasta i żeglugi, zostało założone w drugiej połowie II wieku p.n.e. na równinie Pompejów, zwróconej w stronę doliny Sarno i morza. W pierwszej połowie I wieku ne budynek osiągnął szczyt świetności dzięki serii rozbudowy, renowacji i marmurowych dekoracji.

Pompeje – ważne informacje przed podróżą

Pompeje – jak do nich dotrzeć?

Dla podróżnych korzystających z transportu publicznego wycieczka będzie obejmować podróż pociągiem Circumvesuviana z Neapolu lub Sorrento do stacji kolejowej Pompeii Scavia, w przybliżeniu około 30 minut. Jeśli podróżujesz z Rzymu , pociągi Circumvesuviana odjeżdżają ze stacji sąsiadującej z główną stacją Neapol Centrale.

Ile trwa zwiedzanie Pompei?

Teren jest ogromny. Jeśli jesteś mocno zainteresowany tematem, będziesz potrzebować nawet całego dnia na zapoznanie się ze wszystkimi zabytkami, większość turystów spędza tu 2, maksymalnie 3 godziny.

Restauracje w Pompejach

Warto podkreślić, że w Pompejach obiekty są całkowicie niekomercyjne. Na środku terenu znajduje się tylko jedna mała restauracja/kawiarnia i toaleta, a także pomieszczenia do odpoczynku przy wejściach. To nie Disneyland, nie oczekuj stoisk z lodami i innych komercyjnych rozrywek rozsianych po ruinach.

Całe miejsce jest również bardzo wyeksponowane z minimalnym cieniem, dlatego konieczne jest zabranie dużej ilości kremu przeciwsłonecznego, czapki i wody.

Przewodnik po Pompejach

W Pompejach jest bardzo niewiele informacji opisujących to, co oglądasz. Dla większości gości, którzy chcą uzyskać informacje o tym, co widzą zalecane są wycieczki audio. Można je wynająć w kiosku przy wejściu lub kasie biletowej.

Noclegi w Pompejach

Nie ma potrzeby przebywania w pobliżu Pompejów, chyba że planujesz przebywać tu dłużej niż jeden dzień. Turyści wybierają zakwaterowanie w wakacyjnym kurorcie Sorrento.