Zamknij

Chaos na lotnisku w Lizbonie. Część pasażerów musiała spędzić noc w porcie lotniczym

27.12.2021 14:51
Portugalia. Chaos na lotnisku w Lizbonie. Część pasażerów musiała spędzić noc w porcie lotniczym
fot. SHUTTERSTOCK

W poniedziałek tuż po świętach Bożego Narodzenia kilkuset pasażerów na lotnisku w Lizbonie oczekuje w długich kolejkach na odprawę oraz wykonanie obowiązkowych testów w kierunku koronawirusa uprawniających do opuszczenia Portugalii. Część turystów musiała spędzić noc w porcie lotniczym.

Według lokalnych mediów większość osób oczekujących na lotnisku to turyści, którzy spędzili Boże Narodzenie w Lizbonie, a teraz chcą wylecieć z kraju. Władze portu lotniczego spodziewają się, że jeszcze w poniedziałek w ciągu dnia zostanie przywrócone prawidłowe funkcjonowanie lotniska.

Chaos na lotnisku w Lizbonie. Część pasażerów musiała spędzić noc w porcie lotniczym

Obecnie setki pasażerów oczekują na lotnisku w Lizbonie w długich kolejkach na odprawę i wykonanie testów na koronawirusa. Co więcej, część turystów w związku z brakiem wymaganych dokumentów sanitarnych musiała spędzić noc w porcie lotniczym.

Zobacz także: Ryanair zawiesza 70 tras z Polski. Cięcia w siatce dotkną tysiące pasażerów

Tymczasem resort zdrowia Portugalii podał, że okres świąteczny stał pod znakiem masowych testów na obecność COVID-19. Od piątku do niedzieli wykonano w kraju rekordową liczbę testów PCR i antygenowych - ponad 620 tys. Podobnie jak w czasie świąt Bożego Narodzenia, również między 30 grudnia a 2 stycznia, władze wymagają od osób korzystających z placówek gastronomicznych posiadania ważnych negatywnych testów na COVID-19. Badanie musi odbyć się w obecności przedstawiciela restauracji.

Przypomnijmy, że od 1 grudnia w Portugalii obowiązuje stan klęski żywiołowej. Na linie lotnicze nałożone są przepisy, wedle których przewoźnicy muszą sprawdzać u pasażerów aktualne wyniki testów PCR lub antygenowych w kierunku koronawirusa. Dokument potwierdzający przyjęcie szczepionek nie jest honorowany.

Według ministerstwa zdrowia Portugalii w związku z wprowadzonymi restrykcjami istnieje szansa, że jeszcze przed końcem grudnia piąta fala pandemii wyhamuje. Resort odnotował, że o ile przed świętami Bożego Narodzenia dobowa liczba zakażeń przekraczała 10 tys., to już w niedzielę wyniosła niewiele ponad 3 tys.

Zobacz także: Szwecja zaostrza restrykcje wjazdowe. Wprowadza obowiązkowe testy dla podróżujących

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)