Zamknij

Rekiny przy plaży w Portugalii. Ewakuowano setki turystów

14.09.2021 09:57
Portugalia. Rekiny pojawiły się przy plaży. Ewakuowano setki turystów
fot. SHUTTERSTOCK

W zeszłą niedzielę setki turystów wypoczywających na portugalskich plażach zostało wezwanych do ich opuszczenia. Wszystko z powodu rekinów, które pojawiły się nieopodal piaszczystych brzegów oceanu.

Według lizbońskiej telewizji SIC od niedzieli (12 września) na różnych plażach w rejonie popularnego wśród turystów miasta Figueira da Foz w zachodniej Portugalii potwierdzono obecność trzech rekinów.

Portugalia. Rekiny pojawiły się przy plaży

Jako pierwsi pojawienie się rekinów przy portugalskich plażach zgłosili surferzy. Obecność drapieżników spowodowała, że lokalna policja podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu przebywania w wodzie oraz w pobliżu brzegu. Restrykcje obowiązywały do poniedziałku, do późnych godzin wieczornych.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że od wiosny 2020 roku, czyli wraz z pojawieniem się pandemii koronawirusa, przy plażach w Portugalii przybyło rozmaitych gatunków zwierząt morskich, w tym rekinów. Zjawisko dotyczy zarówno zachodniego wybrzeża kraju, jak i południowego z popularnym wśród turystów regionem Algarve.

Według portugalskiego instytutu naukowego CIBIO-inBIO najbardziej powszechnym gatunkiem rekina przy zachodnich brzegach Półwyspu Iberyjskiego jest żarłacz błękitny. Według biologów głównym powodem pojawiania się tych drapieżników są poszukiwania ryb. 

Chociaż ataki rekinów na ludzi należą do rzadkości, to jednak co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o tego typu zdarzeniach. Zaledwie tydzień temu pisaliśmy o rekinie, który zaatakował surfera w Australii i dotkliwie go poranił. Mimo szybkiej reakcji świadków incydentu i ratowników nie udało się go uratować.

RadioZET.pl/PAP