Zamknij

Stan klęski żywiołowej w Portugalii potrwa kilka miesięcy. Podano wstępną datę złagodzenia restrykcji

30.11.2021 12:57
Portugalia. Stan klęski żywiołowej potrwa kilka miesięcy. Podano wstępną datę złagodzenia restrykcji
fot. SHUTTERSTOCK

W najbliższą środę w Portugalii wprowadzony zostanie stan klęski żywiołowej, a wraz z nim surowe restrykcje. Dotkną one jednak nie tylko mieszkańców, ale także turystów podróżujących do tego kraju. Teraz rząd zdradził wstępną datę złagodzenia obostrzeń.

Pod koniec ubiegłego tygodnia pisaliśmy o tym, że z powodu nasilenia się pandemii COVID-19  premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział wprowadzenie w kraju stanu klęski żywiołowej. Nowe obostrzenia wejdą w życie w środę 1 grudnia. Początkowo spodziewano się, że restrykcje obowiązywać będą do końca stycznia. Teraz jednak rząd Portugalii zdradził, że stan klęski żywiołowej potrwa znacznie dłużej, bo aż do marca.

Portugalia. Stan klęski żywiołowej potrwa kilka miesięcy. Podano wstępną datę

Wchodzący w życie w środę stan klęski żywiołowej potrwa co najmniej do 20 marca - powiadomił w poniedziałek rząd Portugalii. Gabinet Antonia Costy zaznaczył, że będzie on obowiązywać również w okresie przed zaplanowanymi na 30 stycznia wyborami parlamentarnymi.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi obostrzeniami wjazd do Portugalii będzie możliwy wyłącznie po okazaniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność COVID-19. Badanie musi zostać wykonane w okresie 48 godzin przed rozpoczęciem podróży. Złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu.

Zobacz także:  Kwarantanna po powrocie do Polski. Jakie zmiany dla podróżujących od 1 grudnia?

Ponadto przed wejściem do restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli trzeba będzie okazać paszport COVID-19. Z kolei na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora wpuszczone zostanę jedynie te osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu w kierunku koronawirusa.

Dodatkowo pomiędzy 2 a 9 stycznia zamknięte zostaną w Portugalii szkoły, a pracownicy urzędów, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z petentami, będą pracować zdalnie.

Warto także wspomnieć, że w poniedziałek rano 29 listopada odnotowano 13 przypadków infekcji nowym wariantem koronawirusa. W związku z tym rząd ogłosił wstrzymanie lotów pomiędzy Portugalią a Mozambikiem, krajem sąsiadującym z Republiką Południowej Afryki, w której po raz pierwszy zdiagnozowano wariant Omikron. Dodano, że w najbliższych dniach uruchomione zostaną tzw. loty repatriacyjne do oraz z tej byłej portugalskiej kolonii.

Zobacz także:  Japonia zamyka granice dla wszystkich obcokrajowców. Powodem nowy wariant koronawirusa

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)