Zamknij

„W Portugalii nie wypada źle mówić o jedzeniu”. Stacewicz-Paixão o kuchni i kulturze Portugalii [Posłuchaj]

Nina Czochara
23.09.2019 16:18
Lizbona
fot. pixabay

– W Portugalii nie wypada źle mówić o jedzeniu portugalskim – przekonuje Marta Stacewicz-Paixão, współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula”. O kulturze kraju, zwyczajach kulinarnych i fenomenie Cristiano Ronaldo można usłyszeć w audycji Tomka Michniewicza „Mapa Świata” w Radiu ZET. 

„Mój wyjazd do Portugalii to była standardowa historia – Polka poznała Portugalczyka i pojechała za nim do Portugalii”. Marta Stacewicz-Paixão, która przez kilkanaście lat mieszkała w Lizbonie, opowiada w rozmowie z Tomkiem Michniewiczem o swojej miłości do kraju, jedzenia oraz kultury.

O kuchni Portugalii

Współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula” przekonuje, że kuchnia portugalska nie jest – jak wielu osobom mogłoby się wydawać – ciężka i tłusta. „Jest lekka i oparta na najwyższej jakości surowcach. Wszyscy kojarzą Portugalię z rybami i owocami morza. Rzeczywiście, zdecydowanie są one w top Europy”. Stacewicz-Paixão wspomina też o „świętej godzinie Portugalii”, podczas której wszyscy zgodnie udają się na przerwę obiadową.

O miłości do Cristiano Ronaldo

W audycji pojawił się też temat, który nierozerwalnie wiążę się z Portugalią – Cristiano Ronaldo. „Dla Portugalczyków to legenda […], dziecko ich wielkiej miłości, czyli piłki nożnej. Cristiano to jednocześnie osoba, która jest dumna ze swojego kraju. Portugalczycy go kochają, bo się z nim identyfikują” – wyjaśnia rozmówczyni w „Mapie Świata”.

Jacy są Portugalczycy?

Stacewicz-Paixão mówi też o samych Portugalczykach. Jej zdaniem poznanie mieszkańców jest kluczem do odkrycia samego kraju. „Portugalczycy są dosyć zamknięci, hermetyczni. Chętnie rozmawiają o tematach powszechnych – piłka nożna, polityka, Cristiano Ronaldo, ale nie lubią mówić o sobie, opowiadać żartów” – podsumowuje rozmówczyni w audycji Tomka Michniewicza.

Audycji Tomka Michniewicza „Mapa Świata w Radiu ZET” możecie słuchać w każdą niedzielę, w godzinach 10-13.