Zamknij

Portugalia łagodzi restrykcje. Znosi certyfikaty Covid w restauracjach i nakaz noszenia masek

24.09.2021 11:48

Władze Portugalii w związku z dobrą sytuacją epidemiczną w kraju postanowiły złagodzić niektóre obostrzenia. Nie będzie już otrzymywany, poza pewnymi wyjątkami, nakaz noszenia masek. Ponadto klienci przed wejściem do lokali gastronomicznych nie będą już musieli okazywać certyfikatu Covid.

Portugalia łagodzi restrykcje. Znosi certyfikaty Covid w restauracjach i nakaz noszenia masek
fot. SHUTTERSTOCK

Luzowanie restrykcji w Portugalii wynika z malejącej w ostatnim czasie liczby zakażeń koronawirusem oraz postępującego programu szczepień. Niemal 84 proc. populacji zostało już zaszczepionych przeciw COVID-19, a 86 proc. przyjęło co najmniej jedną dawkę preparatu. 

Portugalia luzuje obostrzenia. Co się zmieni?

W czwartek (23 września) rząd Portugalii poinformował o złagodzeniu niektórych obowiązujących w kraju restrykcji. Przede wszystkim od 1 października zniesiony zostanie nakaz przedstawiania Unijnego Certyfikatu Covid przed wejściem do restauracji.

Przypomnijmy, że zasada ta weszła w życie stosunkowo niedawno, bo w lipcu. Klienci, aby wejść do lokalu gastronomicznego, musieli okazać paszport Covid lub negatywny wynik testu na koronawirusa. Nakaz ten obowiązywał w weekendy oraz święta, czyli w dni o największym natężeniu ruchu w restauracjach w tym kraju.

Dodatkowo władze Portugalii zapowiedziały, że od 1 października zniesiony zostanie limit gości przebywających w placówkach gastronomicznych w tym samym czasie.

Według szacunków portugalskich stowarzyszeń gastronomicznych, na które powołuje się publiczna telewizja RTP, w czasie pandemii COVID-19 na likwidację działalności zdecydowało się blisko 50 proc. działających w tym sektorze przedsiębiorców.

Ponadto w czwartek premier Portugalii Antonio Costa ogłosił również, że jego kraj - pod pewnymi warunkami - znosi nakaz noszenia masek w przestrzeni publicznej, także w pomieszczeniach zamkniętych. Zastrzegł jednak, że w kilku miejscach nadal będzie utrzymany obowiązek zasłaniania nosa i ust. Wciąż noszenie masek konieczne będzie w środkach transportu publicznego, w domach seniorów i szpitalach, w centrach handlowych oraz podczas większych imprez.

"Maska ochronna będzie wciąż wymagana wszędzie tam, gdzie nie występuje 2-metrowy odstęp pomiędzy osobami" - dodał Antonio Costa, przypominając, że od prawie dwóch tygodni maski nie są obowiązkowe na świeżym powietrzu.

Premier zdradził również, że w październiku należy spodziewać się kolejnego luzowania restrykcji. Zaznaczył jednak, że znoszenie nakazów będzie uzależnione od aktualnej sytuacji sanitarnej w kraju.

loader

RadioZET.pl/PAP(Marcin Zatyka)