Zamknij

Portugalia łagodzi restrykcje pandemiczne. Od teraz nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu

14.09.2021 14:07
Portugalia
fot. Shutterstock

Europejski kraj postanowił nieco poluzować ograniczenia dotyczące obywateli i turystów. Ma to związek z mniejszą liczbą zakażeń koronawirusem i stabilną sytuacją pandemiczną. Od teraz na świeżym powietrzu w Portugalii nie trzeba nosić maseczek ochronnych.

Pandemia koronawirusa wciąż trawi cały świat, ale programy szczepień wdrożone w wielu krajach przynoszą pożądane efekty. Tam, gdzie społeczeństwo chętnie się szczepi, liczba zachorowań na COVID-19 spada, a władze przywracają zasady funkcjonowania sprzed pojawienia się patogenu.

Takim krajem jest m.in. Portugalia, w której doszło ostatnio do poluzowania obostrzeń. Rząd kraju podjął decyzję o zrezygnowaniu z obowiązku noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Nowe zasady funkcjonują od 12 września.

Portugalia łagodzi restrykcje pandemiczne. Od teraz nie trzeba nosić maseczek na świeżym powietrzu

Portugalia to kolejny europejski kraj, który łagodzi restrykcje pandemiczne. Jeszcze do niedawna obowiązywała tu zasada noszenia maseczek nawet na świeżym powietrzu. Jednak rząd podjął decyzję, że należy ją złagodzić i od 12 września nie ma takiego wymogu.

Trzeba jednak pamiętać, że od tego złagodzenia przepisów są wyjątki. Jak podaje portal Onet, wciąż trzeba będzie zasłaniać nos i usta na terenach niezadaszonych należących do szkół. Nakaz noszenia maseczek ochronnych zostaje podtrzymany w publicznych pomieszczeniach zamkniętych - w tym w komunikacji miejskiej.

Przypominamy, że łagodzenie restrykcji w Portugalii ma związek z coraz lepszym kontrolowaniem pandemii. Otóż ok. 80 proc. obywateli zaszczepiło się tutaj przeciw COVID-19 i liczba zakażeń spada.

Źródło: Onet