Zamknij

Portugalia utrzymuje restrykcje. Alarmujące dane dotyczące nowego podwariantu Omikronu

06.06.2022 09:13

Portugalia na razie nie planuje rezygnować z pandemicznych restrykcji. Popularny wakacyjnie kraj zmaga się obecnie z nowym podwariantem Omikronu, BA.5 – notuje w ostatnim czasie najwyższy współczynnik nowych zachorowań w Europie. Miejscowe władze obawiają się, jaki będzie miało to wpływ na tegoroczny sezon wakacyjny i branżę turystyczną, która i tak mocno ucierpiała przez ostatnie dwa lata. 

Portugalia
fot. Shutterstock

Niemal cała Europa zniosła już restrykcje wjazdowe wprowadzone w ramach walki z Covid-19. W ostatnim czasie na poluzowanie obostrzeń zdecydowały się władze Włoch, Niemiec czy Hiszpanii. Nie wszystkie europejskie kraje wpuszczają jednak do siebie bez żadnych ograniczeń.

W przypadku Portugalii osoby niezaszczepione nadal muszą przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Okazuje się, że w najbliższym czasie na łagodzenie restrykcji nie ma co liczyć, bo popularne europejskie państwo notuje alarmujące dane dotyczące nowych zachorowań na Covid-19. Zagrożenie stanowi nowy podwariant Omikronu, BA.5. 

Portugalia utrzymuje obostrzenia. Najwięcej nowych zakażeń w UE

Portugalia w minionym tygodniu zarejestrowała znaczący wzrost nowych zakażeń. W środę (1 czerwca) zanotowano 26 848 nowych przypadków koronawirusa i aż 47 zgonów – w tej ostatniej statystyce są to najgorsze dane od połowy lutego. W czwartek było to ponad 31 tys. zachorowań na Covid-19, a w piątek – 26 392.

Okazuje się, że ponad 90 procent zarejestrowanych przypadków koronawirusa to podwariant Omikronu, BA.5. W rezultacie Portugalia ma najwięcej nowych zakażeń w Unii Europejskiej – z danych ECDC wynika, że za ostatnie 7 dni liczba nowych przypadków wynosi niemal 13 tys. na 100 tysięcy mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE: Portugalia – 8 powodów, dla których pokochasz ten kraj

Portugalski rząd jest zaniepokojony takimi danymi, chociaż stara się zachowywać spokój. Władze nie zamierzają na razie zaostrzać restrykcji covidowych w odpowiedzi na wzrost zachorowań, ale też nie jest planowane łagodzenie obowiązujących obecnie obostrzeń

Przypomnijmy, że Portugalia nadal wymaga przy wjeździe certyfikatu covidowego potwierdzającego pełne zaszczepienie, przechorowanie Covid-19 lub negatywny wynik testu na koronawirusa (antygenowego wykonanego nie wcześniej niż 24 godz. przed wejściem na pokład samolotu lub PCR nie wcześniej niż 72 godz. przed podróżą). 

Miejscowe władze obawiają się o to, jak obecna sytuacja pandemiczna wpłynie na sezon wakacyjny i branżę turystyczną. Większość krajów Europy nie wymaga już przy wjeździe szczepienia czy testu na Covid-19

Źródło: Fly4free, gov.pl

loader