Zamknij

Portugalia wprowadza nowy podatek lotniczy. Bilety będą droższe

07.07.2021 16:02

Portugalia wprowadziła kolejny podatek lotniczy. Od 1 lipca każdy pasażer lecący z tego kraju musi zapłacić tzw. podatek węglowy. 

Samolot na pasie startowym
fot. Shutterstock

W minionym roku Europejska Federacja Transportu i Środowiska opublikowała raport, który pokazał, jak negatywny wpływ na środowisko mają podróże samolotem. Okazuje się, że transport lotniczy szkodzi środowisku podobnie jak elektrownie węglowe

Nic dziwnego, że rządy wielu krajów jeszcze przed pandemią poruszały temat wprowadzenia nowych podatków będących swoistą opłatą środowiskową. Władze Portugalii już zdecydowały się na taki krok. 

Portugalia wprowadza "podatek węglowy"

Jak podaje portal Simple Flying, w Portugalii od 1 lipca obowiązuje carbon tax, czyli tzw. podatek węglowy. Zgodnie z nowymi przepisami każdy pasażer samolotu wylatujący z tego kraju musi zapłacić dodatkowe 2 euro.

Dodatkowe opłaty od podróżujących będą przekazywane przez linie lotnicze do portugalskiego urzędu lotniczego. Zebrane środki mają pomóc ograniczyć emisję szkodliwych substancji do środowiska. 

Chociaż trzeba przyznać, że opłata w wysokości 2 euro nie wpłynie bardzo mocno na cenę biletu lotniczego, budzi mieszane uczucie i pytania o sens jego wprowadzania. Taka kwota zdecydowanie nie zniechęci pasażerów do latania.

Jak zauważa portal Fly4free.pl, znacznie lepsze jest rozwiązanie proponowane m.in. przez Francję. Linie Air France zdecydowały się na zawieszenie części krótkich tras krajowych (poniżej 2,5 godzin), by zachęcić do podróżowania pociągami. 

Przeciwne decyzjom władz Portugalii są też linie lotnicze. Prezes easyJet, Johan Lundgren, stwierdził, że taki podatek sprawi, że podróże samolotem będą "bardziej niedostępne dla większej liczby ludzi". W efekcie na pokładach będzie po prostu więcej pustych miejsc, a loty nadal będą się odbywały. Szef brytyjskiego przewoźnika zamiast tego proponuje inwestowanie w nowoczesne samoloty, które zmniejszą poziom emisji dwutlenku węgla. 

loader

Źródło: Fly4free, Simple Flying