Zamknij

Stan klęski żywiołowej w Portugalii. Rząd kraju drastycznie zaostrza restrykcje

26.11.2021 08:42
Portugalia - lockdown
fot. Gustavo Valiente / Parsons Media/Eyevine/East News

W Portugalii zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej – zapowiedział premier tego kraju, Antonio Costa. Ma to związek z nasilającą się epidemią COVID-19. W ramach nowych restrykcji, które wejdą w życie od 1 grudnia, do restauracji czy hoteli będzie można wejść tylko na podstawie paszportu covidowego. 

Portugalia – jeden z najlepiej zaszczepionych krajów w Europie – wprowadza surowe restrykcje w ramach walki z pandemią. Od 1 grudnia władze ponownie wprowadzają stan klęski, który został zniesiony cztery miesiące temu. Nowe obostrzenia obejmą również tych, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki na koronawirusa.

– Pomimo sukcesu szczepień musimy być świadomi, że wchodzimy w fazę wysokiego ryzyka. Zaobserwowaliśmy znaczny wzrost zakażeń w niektórych krajach Europy, a przecież Portugalia nie jest wyspą –  powiedział premier Portugalii.

Stan klęski żywiołowej w Portugalii

Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy podróżni przylatujący do Portugalii będą musieli wykazać się negatywnym wynikiem testu (przed wejściem na pokład samolotu). Złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera, który przybył do kraju bez ważnego testu. 

Oprócz tego do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczone zostaną tylko osoby, które posiadają aktualny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Szef portugalskiego wyjaśnił, że w związku z nadejściem piątej w tym kraju fali COVID-19 konieczne jest ograniczenie interakcji społecznych w okresie poprzedzającym okres bożonarodzeniowy, a także w pierwszych dniach stycznia 2022 roku. Antonio Costa zalecił, aby w okresie przedświątecznym spotykać się z innymi osobami w miejscach publicznych po wcześniejszym wykonaniu testów potwierdzających brak COVID-19.

Premier wezwał pracodawców, aby w miarę możliwości od 1 grudnia kierowali załogę na pracę zdalną. Potwierdził też, że w pierwszym tygodniu 2022 r. telepraca będzie obowiązkowa w całym kraju, a szkoły będą zamknięte między 1 a 10 stycznia i przejdą na system zdalnego nauczania.

W Portugalii aż 87 proc. mieszkańców jest w pełni zaszczepionych – jest to jeden z najlepszych wskaźników w Europie. W środę (24 listopada) tamtejsze ministerstwo zdrowia zarejestrowała 3773 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od końca czerwca. W środę z powodu COVID-19 zmarło w Portugalii 17 osób. 

Źródło: Marcin Zatyka (PAP), TVN24