Zamknij

Portugalia zamyka stolicę. Wprowadzono zakaz wjazdu i wyjazdu z regionu Lizbony

18.06.2021 12:09
Lizbona
fot. East News

Rząd Portugalii ogłosił kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony. Oznacza to zakaz wjazdu i wyjazdu z tego regionu. Ta decyzja władz jest efektem drastycznego wzrostu zakażeń koronawirusem w stolicy. 

Chociaż program szczepień w Europie postępuje, niektóre popularne turystycznie kraje wciąż nie radzą sobie z pandemią. Przykładem jest Portugalia, a dokładniej jej stolica, w której odnotowuje się znacznie większą liczbę dziennych zakażeń.

W odpowiedzi na gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19 władze sanitarne ogłosiły kordon sanitarny wokół aglomeracji Lizbony – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej rzeczniczka rządu, Mariana Vieira da Silva. Cała stołeczna aglomeracja pozostanie zamknięta co najmniej na kilka dni. 

Koronawirus. Kordon sanitarny wokół Lizbony

Vieira da Silva sprecyzowała, że zakaz wjazdu i wyjazdu z Lizbony ma obowiązywać od 18 czerwca do najmniej do poniedziałkowego poranka.

Rzeczniczka dodała, że wraz z nasileniem się dynamiki zakażeń rząd prawdopodobnie wstrzyma też wdrożenie zapowiedzianego na koniec czerwca luzowania kolejnych restrykcji przeciwepidemicznych.

Rząd Portugalii planował, że pod koniec czerwca zacznie się luzowanie restrykcji związanych z pandemią. Wiele wskazuje, że do tego nie dojdzie.

Według ostatnich danych w Portugalii w ciągu doby koronawirusem zaraziło się ponad 1200 osób. To najgorsze dane od lutego.

Paszport covidowy w Portugalii

Portugalia zakończyła prace nad paszportem covidowym. Na podstawie tego dokumentu można podróżować bez konieczności wykonywania testów na obecność koronawirusa lub przechodzenia kwarantanny.

Jak poinformowała  Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS), agenda rządu Portugalii, emisja pierwszych paszportów covidowych nastąpi najpóźniej do 18 czerwca. Według zatwierdzonych przez portugalskie władze medyczne przepisów dokument ten będzie wydawany bezpłatnie. Władze DGS wyjaśniły, że mieszkańcy Portugalii będą mogli wydrukować certyfikat z nadzorowanej przez ministerstwo zdrowia strony internetowej lub otrzymać go w formie maila.

Wydawany przez Portugalię paszport Covid będzie honorowany na terenie państw UE, a także Szwajcarii, Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu. Na zasadzie wzajemności Lizbona zgodzi się honorować podobne dokumenty wystawione przez służby medyczne tychże krajów.

Źródło: PAP, gov.pl