Zamknij

Do restauracji i hotelu tylko z paszportem covidowym. Portugalia wprowadza nowe restrykcje

09.07.2021 10:16
Portugalia - restauracje
fot. Shutterstock

Portugalia ogłosiła nowe restrykcje w związku z dużym wzrostem zachorowań na Covid-19. Wśród nowych obostrzeń jest m.in. obowiązek posiadania paszportu covidowego w hotelach oraz lokalach gastronomicznych w rejonach kraju najbardziej dotkniętych pandemią.

W Portugalii od 14 lipca notowany jest najwyższy od lutego poziom dobowych zakażeń koronawirusem, przekraczający 3 tys. nowych infekcji. 

Rząd ogłosił, że wraz ze wzrostem liczby zakażeń mogą zdecydować się na przywrócenie części restrykcji przeciwepidemicznych. W ramach nowych obostrzeń pojawił się obowiązek posiadania paszportu covidowego w lokalach gastronomicznych i obiektach hotelowych. 

Portugalia. Paszporty covidowe w restauracjach i hotelach

Jak poinformowała podczas konferencji prasowej w Lizbonie rzecznik rządu Mariana Vieira da Silva, posiadanie dokumentu potwierdzającego zakończenie szczepień, negatywny wynik testu lub przebycie Covid-19 wymagane będzie w restauracjach podczas weekendów.

Sprecyzowała, że obowiązek ten będzie dotyczył wnętrz placówek gastronomicznych. Dodała, że w rejonach kraju najbardziej dotkniętych przez pandemię restauracje będą musiały zostać zamknięte po 22.30.

Vieira da Silva wskazała, że w rejonach tych również wejście do hotelu będzie wiązało się z koniecznością przedstawienia paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu. 

Portugalia walczy z czwartą falą pandemii

Premier Portugalii Antonio Costa oraz minister zdrowia Marta Temido ogłosili, że pomimo rekordowej liczby wykonanych szczepień przeciwko Covid-19 kraj dotknęła czwarta fala pandemii.

Minister Temido zaznaczyła, że służby sanitarno-epidemiologiczne Portugalii spodziewają się, że w najbliższych dwóch tygodniach może dojść do podwojenia się dziennych przypadków zakażeń. Przypomniała, że w ciągu ostatnich dni było to 2-3 tys. nowych infekcji. 

Resort zdrowia obawia się, że nasilająca się pandemia może utrudnić kampanię podawania preparatów przeciwko COVID-19 w okresie, kiedy w całym kraju przeprowadzana jest nienotowana wcześniej liczba szczepień.

Dotychczas w Portugalii służby medyczne potwierdziły ponad 899 tys. przypadków zachorowań na Covid-19. Wskutek infekcji koronawirusem zmarło 17,1 tys. osób.

Źródło: PAP