Zamknij

Duże zmiany dla podróżujących do Portugalii. Certyfikat covidowy już nie wystarczy

26.11.2021 15:43
Lotnisko - pasażerowie
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracjne

Portugalia zaostrza przepisy wjazdowe. Od 1 grudnia wjazd do tego będzie możliwy tylko po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa. Tym samym Portugalia jako pierwszy kraj Unii Europejskiej przestanie honorować na swoich granicach certyfikaty covidowe potwierdzające pełne zaszczepienie lub przechorowanie Covid-19. 

Portugalia  podjęła decyzję o wprowadzeniu od 1 grudnia stanu klęski żywiołowej w związku z nasilającą się piątą falą pandemii. Wiąże się to z dodatkowymi restrykcjami na miejscu oraz ograniczeniami dla podróżujących. Nowe obostrzenia obejmą również tych, którzy przyjęli dwie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

Portugalia. Wjazd tylko negatywnym wynikiem testu

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami od 1 grudnia wszystkie osoby podróżujące do Portugalii będą zobowiązane do okazania negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego na obecność Covid-19. Badanie musi zostać wykonane w okresie 48 godzin przed udaniem się w podróż.

Złamanie tej zasady będzie się wiązało z karą dla linii lotniczych w wysokości 20 tys. euro za każdego pasażera bez ważnego testu.

Jak podkreślono, testy będą wymagane zarówno od przybywających do Portugalii turystów, jak i powracających do kraju obywateli portugalskich. Z tego obowiązku nie zwolni paszport covidowy potwierdzający przyjęcie pełnego cyklu szczepień lub przechorowanie Covid-19. 

W komunikacie przesłanym mediom portugalski rząd przekazał, że w najbliższym czasie "podejmie działania służące doprecyzowaniu" ogłoszonych przez premiera przepisów, tak by wymóg posiadania negatywnego testu obowiązywał zarówno na lotniskach, jak i w portach morskich oraz na granicach lądowych. 

Niezadowolenia z zapowiedzianych obostrzeń nie kryją portugalscy przedsiębiorcy z branży turystycznej i gastronomii. Jak argumentują, owe przepisy sprawią, że Portugalia jako pierwszy kraj UE od 1 grudnia nie będzie honorował na swoich granicach certyfikatów potwierdzających pełne zaszczepienie przeciw Covid-19 oraz zaświadczeń lekarskich o przebyciu tej choroby.

– Nie spodziewaliśmy się od rządu weryfikowania testów na granicach lądowych. Liczyliśmy, że wielu turystów planujących spędzenie końca roku w naszym kraju będzie mogło latać do Hiszpanii, aby następnie dotrzeć do Portugalii drogą lądową. Stało się jednak inaczej – powiedział PAP Abel Monteiro, właściciel spółki wynajmującej nieruchomości urlopowiczom.

Przypomnijmy, że zgodnie z wcześniej zapowiadanymi zmianami do portugalskich restauracji, sal gimnastycznych oraz hoteli wpuszczane będą osoby tylko na podstawie paszportu Covid-19. Z kolei do wejścia na teren barów, dyskotek, stadionów, a także szpitali i domów seniora dopuszczeni zostaną tylko ci, którzy posiadają aktualne negatywne testy na obecność SARS-CoV-2.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), gov.pl