Zamknij

Przedłużyli stan alarmowy w kraju. Portugalia rozważa przywrócenie restrykcji covidowych

02.08.2022 12:41

Portugalia podjęła decyzję o przedłużeniu stanu alarmowego, co oznacza utrzymanie części restrykcji. Jednocześnie władze ostrzegają, że wcześniej obowiązujące ograniczenia wprowadzone w ramach walki z Covid-19 mogą zostać przywrócone, jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju pogorszy się w okresie wakacyjnym. 

Algarve plaża
fot. Shutterstock

Portugalia jest jednym z nielicznych krajów UE, który przez długi czas utrzymywał bardzo surowe restrykcje covidowe. Na zniesienie wszystkich przepisów wjazdowych władze zdecydowały się dopiero na początku lipca - wcześniej konieczne było przedstawienie certyfikatu covidowego podczas podróży. 

Minął zaledwie miesiąc od złagodzenia obostrzeń, a portugalski rząd już sygnalizuje, że restrykcje mogą zostać przywrócone. 

Portugalia. Jesienią mogą wrócić restrykcje covidowe

Jak podaje portal Schengen Visa Info, rząd Portugalii podjął decyzję o przedłużeniu stanu alarmowego w kraju. W praktyce oznacza to, że nadal obowiązuje wymóg zasłaniania ust i nosa w komunikacji publicznej, a także w taksówkach, samolotach, placówkach medycznych i domach opieki. Na razie nowe rozporządzenie przedłużono do 31 sierpnia, ale mało prawdopodobne, aby po tym terminie zostało zniesione.

Ostatnia decyzja władz Portugalii stała się impulsem do dalszych rozważań na temat przepisów covidowych w kraju. Okazuje się, że złagodzone niedawno obostrzenia mogą zostać przywrócone jesienią.

– Surowe obostrzenia nałożone wcześniej w celu powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą zostać ponownie wprowadzone w Portugalii, jeśli sytuacja epidemiologiczna pogorszy się do jesieni – powiedziała Mariana Vieira da Silva, minister stanu ds. prezydentury.

To oznacza, że po zakończeniu sezonu wakacyjnego w Portugalii mogą wrócić obowiązkowe maseczki we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, ale też wymóg okazywania paszportu covidowego przy wjeździe.

Warto przypomnieć, że na przywrócenie niektórych restrykcji zdecydowały się m.in. władze Cypru, gdzie ponownie wprowadzono wymóg noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych.

Wzrost nowych zakażeń w Europie

Ze względu na wzrost liczby zakażeń Covid-19 komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Sella Kyriakides wezwała państwa członkowskie do rozpoczęcia przygotowań do walki z nową falą pandemii, która ma nadejść jesienią i zimą.

Komisarz podkreśliła również, że już teraz europejskie kraje odnotowują znaczny wzrost zachorowań na Covid-19. Doradzała przy tym wszystkim osobom szczepienie się, aby uniknąć ciężkiego przebiegu choroby i przyjęć do szpitala.

– Musimy działać już teraz, aby rozwiązać ten problem i być przygotowanym na jesień. Szczepienia pozostają naszą najsilniejszą ochroną przed ciężkimi chorobami i śmiercią – wskazała Sella Kyriakides.

Źródło: Fly4free, schengenvisainfo.com

loader