Zamknij

Rekordowy sezon wakacyjny. W tym kraju hotelarze zarabiają więcej niż przed pandemią

17.08.2022 15:15

Portugalia może pochwalić się świetnymi wynikami w branży hotelarskiej. Na początku sezonu wakacyjnego właściciele hoteli zanotowali rekordowe obroty. Pomimo niższej liczby urlopowiczów i kryzysu spowodowanego wojną na Ukrainie wpływy sektora hotelarskiego w Portugalii są większe nawet wobec 2019 roku, czyli jeszcze przed wybuchem pandemii. 

Portugalia, turyści
fot. Shutterstock

Ostatnie lata nie sprzyjały branży turystycznej, w tym m.in. przewodnikom wycieczek, właścicielom restauracji czy hoteli. Najpierw negatywny wpływ miała pandemia koronawirusa, a później wybuch wojny w Ukrainie i rekordowa inflacja. Okazuje się jednak, że nawet w obliczu tych wszystkich problemów początek wakacji dla portugalskich hotelarzy okazał się wyjątkowo dobry. 

Portugalia. Rekordowe obroty w branży hotelarskiej

Jak wynika z opublikowanych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Lizbonie, w czerwcu 2022 r. branża turystyczna w Portugalii zanotowała o 17,4 proc. wyższe wpływy wobec podobnego miesiąca w 2019 r.

W sumie, jak obliczył INE, w czerwcu br. właściciele hoteli w Portugalii zarobili 416,4 mln euro. Wobec czerwca 2021 r. wpływy te były o 165,4 proc. wyższe.

Z dokumentu opublikowanego przez rządową agendę wynika, że rekordowe w czerwcu obroty to efekt rosnących cen noclegów. Autorzy dokumentu odnotowali, że średnio za wynajmowany pokój turyści płacili w czerwcu br. w Portugalii blisko 112 euro.

Władze INE zaznaczyły, że w czerwcu 2022 r. do portugalskich hoteli przybyło łącznie 2,7 mln gości, czyli w porównaniu do podobnego miesiąca w 2019 r. mniej o 2,6 proc.

Największe wpływy, na poziomie 31,5 proc. krajowych obrotów, zainkasowali hotelarze w Algarve, na południu Portugalii. Na drugim miejscu uplasowała się aglomeracja lizbońska – 29,7 proc.

Portugalia zniosła restrykcje

W kolejnych miesiącach wyniki dla branży turystycznej mogą być jeszcze lepsze. Przypomnijmy, że na początku lipca Portugalia w końcu zniosła wszystkie restrykcje wjazdowe, co może przyciągnąć większą liczbę odwiedzających. 

Osoby, które chcą odwiedzić ten europejski kraj, nie muszą już przedstawiać zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 lub przejściu infekcji ani okazywać negatywnego wyniku testu. Wszyscy turyści mogą więc swobodnie przekraczać portugalską granicę.

Nadal w mocy pozostają jednak niektóre restrykcje krajowe. W dalszym ciągu istnieje obowiązek noszenia masek ochronnych w środkach transportu publicznego i taksówkach, a także w domach opieki oraz placówkach zdrowia. 

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), gov.pl

loader